Pomiń menu

Dobrych pomysłów na niecodzienne rozwiązania codziennych problemów nigdy nie za wiele. Dziś zachęcamy do poznania wybranych kolejnych innowacji społecznych, które w trakcie testowania sprawdziły się na tyle, że warto w sposób szczególny zadbać o to, by były stosowane na większą skalę. 

W Inkubatorze pomysłów mamy przyjemność współpracować z niezwykłymi osobami – ich pomysły na nowe rozwiązania pomagają w codziennym życiu osób, którym trudno samodzielnie funkcjonować ze względu na stan zdrowie, zaawansowany wiek lub niepełnosprawność. Dziękujemy Wam, innowatorom i innowatorkom, przede wszystkim za umiejętność dostrzeżenia tych problemów i wysiłek włożony w chęć ich rozwiązania. 

Do sześciu wybranych w październiku (zobacz więcej) dziś dołączyły kolejne innowacje, które naszym zdaniem w trakcie testowania sprawdziły się na tyle, że warto o nich mówić, upowszechniać i którym możemy pomóc w funkcjonowaniu na szerszą skalę. Członkowie i członkinie komisji Inkubatora pomysłów wybrali 6 spośród 24 innowacji, których testy już się zakończyły. Są to:

 1. Kulturalne Centrum Samopomocy
  Wojciech Matejko i Karolina Kaczorek
  To innowacja mająca na celu upowszechnianie na szeroką skalę idei samopomocy w instytucjach kultury oraz wypracowanie metod współpracy tych jednostek z oddolnymi grupami samopomocowymi. Innowacja odpowiada na potrzeby coraz bardziej zindywidualizowanego i spolaryzowanego społeczeństwa, w którym – wobec szeregu spadających na nie kryzysów – brakuje miejsc na wspólne ich przeżywanie i dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi. Dowiedz się więcej o tym pomyśle i przeczytaj wywiad z Wojtkiem Matejko.
 2. PoMOSty
  Ludmiła Kruszewska i Karina Cienciała
  Innowatorki postanowiły wzmocnić młodzież z ośrodków socjoterapeutycznych (MOSów). Poprzez wprowadzenie w tych placówkach budżetu partycypacyjnego, ich podopieczni i podopieczne mogą nauczyć się podejmować decyzje i działać na rzecz wspólnego miejsca. Innowacja PoMOSty daje realny wpływ młodzieży na rozdysponowanie środków pieniężnych na różne inwestycje w placówce. Drugą istotną częścią innowacji jest cykl warsztatów coachingowo-wzmacniających skierowanych do kadry ośrodka. Tworzą one przestrzeń na wytchnienie i wzajemne wsparcie, ale także na refleksję nad oddaniem części odpowiedzialności za ośrodek w ręce wychowanków i wychowanek.
 3. Powitalnik
  Stowarzyszenie Mudita
  Stres, lęk, łzy, zaprzeczenie, wyparcie, nadzieja – taka mieszanka emocji, nastrojów i mechanizmów może spotkać świeżo upieczonych rodziców, którzy usłyszeli trudną diagnozę po narodzinach swojego dziecka. Oswojenie się z tą sytuacją, a także poukładanie życia według nowych reguł, wielu osobom wydaje się drogą nie do przejścia. Aby nieco ułatwić wspólny start, Magdalena Kolczyńska stworzyła Powitalnik.
 4. Teatr przy stole
  Tomasz Piątek
  Autor innowacji dostrzegł problem samotności osób starszych oraz braku pomysłów na wspólne spędzanie seniorów i seniorek. Pomysł opiera się na przygotowanych scenariuszach planszowych gier fabularnych, których reguły zostały opracowane z myślą o osobach starszych. Mogą z nich korzystać seniorzy spotykając się w swoich domach lub w miejscach aktywności lokalnej czy domach kultury. 
 5. Warsztaty kulinarne dla osób w depresji i ich bliskich
  Anna Maria Czaja
  Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Warsztaty kulinarne dla osób w depresji i ich bliskich to innowacja, która polega na stworzeniu poradnika dotyczącego komunikacji w depresji oraz wsparcia poprzez wspólne gotowanie, a dokładniej poprzez zorganizowanie warsztatów kulinarnych dla osób zmagających się z depresją oraz ich bliskich. Ważnym elementem innowacji jest strona internetowa, oferująca materiały edukacyjne w temacie zdrowia psychicznego (podręczniki) oraz propozycje przepisów kulinarnych, łatwych do odtworzenia w domu. Innowacja wykorzystuje dwa kanały wsparcia osób w depresji: psychoedukację oraz wspólną aktywność.
 6. Zine współtworzony przez osoby przebywające w ośrodku dla cudzoziemców
  Aleksander Grzybek
  Choć osoby przebywające w ośrodku dla cudzoziemców na terenie Polski mogą swobodnie opuszczać budynek, a ich dzieci uczęszczają do szkół, to tryb życia ubiegających się o ochronę jest naznaczony niepewnością, tymczasowością i oczekiwaniem na decyzje urzędowe. Stworzona innowacja polega na wydawaniu niezależnej publikacji, którą przygotowuje grupa autorów i autorek, przebywających w takich ośrodkach. Gazetka w formie zine’a to zbiór pierwszoosobowych świadectw i historii, ale też płaszczyzna wymiany doświadczeń. Tutaj możesz zobaczyć zine powstały w ramach testowania innowacji, a tutaj opublikowany wywiad z innowatorem. 

Dodatkowo Fundacja Stocznia będzie wspierała dalszy rozwój innowacji I Ty masz prawo być sobą. Zespół Fundacji dla Gigantów opracował metodę kompleksowego wsparcia dla opiekunów osób w spektrum autyzmu. Składa się na nią cykl 8 warsztatów zrealizowanych za pomocą autorskiej metody 4-O Otwieranie, Ogarnianie, Odpoczywanie, Odkrywanie. Poza możliwością złapania oddechu i wyjścia z izolacji społecznej, spotkania te mają drugi cel – naukę pomocy samemu sobie oraz osobom w podobnej sytuacji. Warsztaty stają się punktem wyjścia i kluczowym elementem w procesie tworzenia grup samopomocowych – ich samoistnego budowania w ich bliskim otoczeniu.

Już wkrótce opowiemy Wam więcej o każdym z pomysłów i będziemy starali się docierać z tymi informacjami do wszystkich, którzy mogą być zainteresowani ich wdrożeniem. Zachęcamy również do kontaktu z nami, jeśli chcielibyście wykorzystać któryś z pomysłów w swojej organizacji czy miejscu: innowacje@stocznia.org.pl 

 

***

Inkubator pomysłów prowadzimy w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego”, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Logo Funduszy Europejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego i Inkubatora pomysłów oraz flaga Rzeczpospolitej Polskiej