Pomiń menu

Słyszalne

Innowatorki:

Justyna Arabska i Gosia Jakubowska | Fundacja Sztuka Łączenia

Typ innowacji:

metoda

Odbiorcy innowacji:

kobiety z zaburzeniami odżywiania i ich bliscy

Kto może wdrażać innowację:

Opis innowacji

Zaburzenia odżywiania najczęściej dotykają dziewcząt w wieku dojrzewania (już od 9 roku życia) i kobiet na początku drogi zawodowej (w wieku 19-26 lat). Często mają podłoże psychiczne o charakterze autoagresywnym, mogą też być wynikiem sytuacji rodzinnej bądź relacji w grupie rówieśniczej. Osoby z takimi zaburzeniami – poza innymi wyzwaniami – mierzą się z trudnościami w kontaktach międzyludzkich, brakiem samoakceptacji i wiary w siebie.

Innowacja „Słyszalne” zakłada przeprowadzenie warsztatów artystycznych dla kobiet doświadczających zaburzeń odżywiania, na które złożą się trzy etapy pracy:

  • zgłębianie tematu kobiecej cielesności z wykorzystaniem narzędzi: tekstów kultury, praktyki teatralna, warsztatów i samoobrony kobiecej WenDo,
  • wspólne tworzenie tekstów, które będą głosem na co dzień pomijanych czy niesłyszalnych kobiet,
  • prezentacja pracy we współpracy z profesjonalnymi artystkami z wykorzystaniem narzędzi: czytania performatywnego, czytania online tekstów, które powstały na warsztatach.

Powyżej opisane działania mają stworzyć bezpieczną i otwartą na twórczość przestrzeń, która pomoże kobietom opisać indywidualne doświadczenia, być może także związane z chorobą. Następnie powstałe teksty zostaną zaprezentowane przez same uczestniczki, dzięki czemu będą miały możliwość poczuć, że ich głos i doświadczenie są ważne, przełamać strach przed wystąpieniami publicznymi, zbudować relacje z osobami o podobnym doświadczeniu, zyskać wiarę we własne zdolności artystyczne i poczuć, że choroba nie jest jedynym elementem, który je określa.

Dowiedz się więcej o innowacji – przeczytaj artykuł.