Pomiń menu123

W ramach naboru do Inkubatora pomysłów zorganizowaliśmy szereg wydarzeń (w formule na żywo i on-line) związanych z włączeniem społecznym oraz pomocnych w zgłoszeniu swojego pomysłu na rozwiązanie:

 

Webinarium informacyjne

25 września 2020, godz. 10.00-11.00

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Wydarzenie kierujemy do osób, które zastanawiają się nad tym, czy wziąć udział w naborze do Inkubatora pomysłów, oraz do o tych, którzy już tę decyzję podjęli i przygotowują swoje zgłoszenia.

Podczas webinarium opowiemy krótko o obszarze działania Inkubatora pomysłów, podpowiemy, jakich pomysłów szukamy oraz na jakich obszarach wsparcia w temacie włączenia społecznego zależy nam najbardziej. Opowiemy też o tym, jak wygląda udział w Inkubatorze od początku do końca i przedstawimy harmonogram działań.

Webinarium poprowadzą:

 • Maria Lewandowska-Woźniak, Fundacja Stocznia
 • Adam Chabiera, Fundacja Stocznia
 • Jarosław Józefczyk, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni

Debata o wykluczeniu społecznym

6 października 2020, godz. 18.00

Zaprosiliśmy do debaty znamienitych gości, by przedstawili swoje spojrzenie na sytuację osób wykluczonych i obecne systemy włączania społecznego. Podczas debaty porozmawiamy również o potrzebach, na które trzeba odpowiadać najprędzej, oraz o wartościach, które powinny przyświecać wszystkim, którzy chcą pomagać.

Prowadzący:

 • Ignacy Dudkiewicz, filozof, bioetyk, publicysta i dziennikarz, członek zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, redaktor naczelny Magazynu Kontakt

Goście:

 • Barbara Imiołczyk, Dyrektorka Centrum Projektów Społecznych BRPO
 • Adriana Porowska, Członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, Dyrektorka Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej
 • Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocniczka prezydenta miasta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością
 • Kuba Wygnański, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych, prezes Fundacji Stocznia

 

Dragon Dreaming w praktyce (warsztat z pracy nad pomysłami i projektami)

8 października 2020, godz. 9.00-12.00 i 12.30-15.30
Przystań Śmidowicza 49, Dom Sąsiedzki, ul. Śmidowicza 49, Gdynia

W trakcie warsztatów poznasz praktyczne zastosowanie metody Dragon Dreaming. Dragon Dreaming to metoda planowania i realizacji projektów w sposób, który wzmacnia poczucie sensu podczas ich realizacji oraz zaangażowanie zespołu. W przeciwieństwie do innych metod skupia się – poza planowaniem i wdrażaniem – na całości przedsięwzięcia: od momentu tworzenia wspólnej wizji aż po przetwarzanie końcowych efektów, uczenie się i celebrację.

Warsztat składać się będzie z dwóch części:

 • część pierwsza: informacje o metodzie, wybór celu/marzenia do wspólnej realizacji przez grupę,
 • część druga: zbieranie potrzeb całej grupy, tworzenie celu nadrzędnego i celów cząstkowych projektu, plan działań i przypisanie odpowiedzialności.

Prowadząca:

 • Agnieszka Kasprzyk Mączyńska, prezeska Zarządu Teal Action Learning Global Sp. z o.o. oraz wiceprezeska SCAL Stowarzyszenia Coachów Action Learningu. Laureatka pierwszej Nagrody Równości w Gdańsku, w kategorii Wizjoner/Wizjonerka, nadanej przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Wykładowczyni psychologii zarządzania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie; członkini Rady Pracodawców SWPS Sopot. Managerka personalna z kilkunastoletnią praktyką tworzenia miękkich i twardych procesów HR, coach ICC z ponad 2000 godzinną praktyką. Psycholożka organizacji i zarządzania oraz MBA PAR.

Zapisy przyjmujemy przez mejl: innowacje@lis.gdynia.pl, prosimy o podanie wybranej godziny warsztatów. W trosce o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestnictwo w maseczce lub przyłbicy jest obowiązkowe. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak gorączka, kaszel, złe samopoczucie, zrezygnuj z udziału.

 

Miksery – warsztaty prowadzone metodą design thinking

10 i 11 października 2020, godz. 10.00-15.00
15 i 16 października 2020, godz. 10.00-15.00
20 i 21 października 2020, godz. 10.00-15.00

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Miksery to warsztaty dla potencjalnych innowatorek i innowatorów, które mają na celu inspirowanie i pokazanie przydatnej metody projektowania rozwiązań społecznych. Uczestnicy nauczą się projektowania usług społecznych z wykorzystaniem metody design thinking. Jest to metoda, którą przyjmujemy w naszym Inkubatorze jako punkt odniesienia do tworzenia innowacji społecznych.

Uczestnicy dowiedzą się, jak patrzeć na swój pomysł holistycznie oraz jak tworzyć przydatne usługi, które będą odpowiadać na potrzeby odbiorców oraz uwzględnią kontekst ich funkcjonowania. 

Zakres warsztatów:

 • projektowanie rozwiązań w oparciu o metodę design thinking i zasady projektowania doświadczeń (UX),
 • analiza potrzeb różnych grup adresatów usług społecznych – analiza konkretnej grupy, znajdowanie kluczowych potrzeb i barier, z jakimi mierzą się adresaci działań,
 • analiza otoczenia odbiorców projektowanych rozwiązań, jako źródło inspiracji do rozwijania pomysłów – tworzenie map empatii,
 • definiowanie propozycji wartości – wskazywanie kluczowych cech projektowanych rozwiązań,
 • tworzenie koncepcji rozwiązań oraz analiza i wybór pomysłów, z uwzględnieniem ich efektywności oraz trafności.

Prowadząca:

 • Agnieszka Sikorska, absolwentka polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz projektowania usług w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej/School of Form. Ukończyła także historię i krytykę dizajnu na Uniwersytecie SWPS i Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od 10 lat współprowadzi interdyscyplinarne studio projektowe cooperativa studio, gdzie zajmuje się tworzeniem usług oraz zarządzaniem procesami projektowymi

 

Lajwy z innowatorkami

30 września 2020, godz. 12.00
14 października 2020, godz. 18.00

Wyjątkowe historie nieprzeciętnych osób, które stoją za innowacjami społecznymi. Dwie innowatorki opowiedzą o swoich doświadczeniach, motywacjach, wyzwaniach i drodze, jaką przebyły, tworząc swoje innowacje. Ich opowieści to wyjątkowa okazja do zobaczenia, jak niewiele trzeba, by stać się innowatorem lub innowatorką.

Prowadzący:

 • Dariusz Bugalski, dziennikarz, publicysta, pisarz, poeta, nauczyciel. Do niedawna – w Trójce. Obecnie autor podcastu K3. Wykładowca akademicki (Uniwersytet SWPS, UMCS, Collegium Civitas, Instytut Badań Literackich). Nauczyciel komunikacji i wystąpień publicznych według autorskiej metody. Sympatyk, a nawet entuzjasta innowacji społecznych

Gościnie: