Pomiń menu
Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem
  • Wydawca: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"
  • Rok publikacji: 2019
  • Autorzy: Zofia Komorowska i Kuba Wygnański

Podręcznik „Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem” opisuje doświadczenia i przemyślenia związane z dość specyficzną rolą, jaką wzięła na siebie Fundacja Stocznia i inni partnerzy projektu „Innowacje na ludzką miarę”. Próbowaliśmy zmierzyć się z trudnym zadaniem wsparcia w rozwoju innowacji społecznych. Chcieliśmy stworzyć środowisko, w którym innowatorzy mają gotowość do tego, aby wyjść z pomysłem i móc w możliwie przyjaznych warunkach dopracowywać jego szczegóły.

Nie ma w tej publikacji żadnej jedynie słusznej receptury, która gwarantuje, że zalążki pomysłów zaowocują dojrzałymi dobrymi innowacjami. Mimo olbrzymich starań nasze obserwacje wskazują na to, że taką drogę – nie prostą, ale „spiralną”, od zalążka do zmiany – jest w stanie przebyć może jeden na dziesięć pomysłów. To jest lekcja pokory, jaką odebraliśmy w ciągu kilku lat praktyki. W tej książce chcemy jednak podzielić się nie tylko chłodnym realizmem w oczekiwaniach, lecz także całkiem praktycznymi radami, jakie naszym zdaniem mogą być przydatne tym, którzy podobnie do nas, starają się lub będą się starać wspierać innowatorów w ich krętej i trudnej drodze.

Dlaczego Pomysłowy Dobromir?

Musimy wytłumaczyć się z tytułu. To znaczy tylko niektórym z czytelników – z pewnością nie tym, którzy pamiętają czasy, w których były tylko dwa programy telewizyjne… Inni powinni wiedzieć, że chodzi o bohatera serii kultowych polskich filmów animowanych. Pomysłowy Dobromir to rezolutny młodzieniec, który w każdym z odcinków rozwiązuje jakiś konkretny, bardzo praktyczny problem. Wspieranie Dobromirów to właśnie to, co staraliśmy się robić…

(Powyższy opis pochodzi ze Wstępu podręcznika „Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem”).

 

Podręcznik powstał w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych” realizowanego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, miasto Gdynia, miasto stołeczne Warszawa oraz Ecorys sp. z o.o., współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Zobacz publikację (pdf)