Pomiń menu

Czy można rzucać tortem? Pewnie, że można, czasem nawet trzeba! Żeby jednak nie marnować żywności, warto „rzucić tortem” w nieco innej wersji. Z pomocą przychodzi Katarzyna Cioch: innowatorka, która wraz z Krzysztofem Głośnickim stworzyła wyjątkową grę mającą nieść realne wsparcie osobom, które ze względu na swoją nieneurotypowość borykają się ze społecznym niezrozumieniem.

Naukowcy szacują, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą nawet trzech procent populacji. Mimo to, myśleniu o ASD wciąż towarzyszy wiele mitów. Krzywdzące stereotypy, z jakimi stykają się zarówno osoby nieneurotypowe, jak i ich bliscy, sprawiają, że coraz częściej pojawiają się inicjatywy pozwalające otworzyć się na neuroróżnorodność.

Jeden z takich pomysłów stworzyła innowatorka Inkubatora pomysłów – Katarzyna Cioch, prezes Fundacji Rozwoju Bombonierka.

– Jestem twórczynią gier i chciałam stworzyć pozycję, która będzie nośnikiem zmiany społecznej – mówiła podczas testowania.

Gra o przewrotnej nazwie „Czy wypada rzucać tortem” w przystępny sposób pozwala wyobrazić sobie, w jaki sposób doświadczają świata osoby w spektrum autyzmu, pomaga w poznaniu innego niż typowy sposobu rozwoju człowieka, a także pozwala zagłębić się w pojęcie neuroróżnorodności.

Jak informuje na stronie Fundacji Bombonierka autorka, „to gra, która pozwoli Wam spojrzeć na świat z perspektywy osób w spektrum autyzmu. To przeżycie może być dla Was dziwne, zaskakujące, a nawet irytujące lub niepokojące. Jednak dzięki niemu będziecie mogli lepiej zrozumieć osoby, których umysły funkcjonują w inny, wyjątkowy sposób”.

Skąd pomysł, aby gra dotyczyła zaburzeń ze spektrum autyzmu? Jak wyjaśniała Katarzyna Cioch, powstał podczas warsztatów metodą Dragon Dreaming.

Uznałam, że to dobry temat. Jest powszechny, ale też bardzo zmienia się jego postrzeganie, więc ludzie są otwarci na rozmaite nowe i innowacyjne sposoby rozmowy o nim – wyjaśniała innowatorka. – Podczas szkolenia dostałam różne perspektywy i stwierdziłam, że złożę wniosek, aby dostać się do Inkubatora pomysłów. Bardzo podobało mi się, że pomysł był tak długo inkubowany, że było tyle perspektyw. I choć niektóre rzeczy wydawały mi się nadmiarowe, teraz jestem bardzo zadowolona, że mogłam w nich uczestniczyć. Dzięki temu, że to było tak bardzo mocno przepracowane, wiarygodność tego projektu jest bardzo duża, gra powstała na solidnym fundamencie.


W lutym br. w gdyńskim UrbanLabie odbyło się kolejne testowanie prototypu gry. W testowaniu udział wzięło czterech graczy, którzy po rozgrywce podzielili się swoimi odczuciami.

Możemy sobie chodzić na szkolenia, ale dopiero, gdy się doświadczy danego odczucia, że nie można czegoś rozpoznać, albo robi się to błędnie, uzmysławiamy sobie, jak to jest po tej drugiej stronie i jak czują się osoby będące w spektrum autyzmu – mówiła o swoich wrażeniach po tuż po zakończonej rozgrywce jedna z testujących, Magda.

Uważam, że to było niezwykle cenne doświadczenie, które pozwoliło mi wczuć się w rolę. Gdy wszystkie inne metody zawiodły, starałam się zdać na swoją intuicję – wyjaśniała kolejna testująca, Katarzyna.

Więcej informacji dotyczących gry „Czy wypada rzucać tortem?” można znaleźć na stronie internetowej: https://fundacjabombonierka.pl/gra-w-spektrum/pliki/.

***

Inkubator Pomysłów to projekt Gminy Miasta Gdynia i Fundacja Stocznia, który pomaga znaleźć, dopracować i przetestować oddolne innowacje dotyczące włączenia społecznego. Projekt „Innowacje na ludzką miarę 2. Rozwój mikroinnowacji w temacie włączenia społecznego” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Logo Funduszy Europejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego i Inkubatora pomysłów oraz flaga Rzeczpospolitej Polskiej