Pomiń menu

Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas pełen ekscytacji, ale i obaw. Przyszli rodzice marzą o tym, by ich pociecha była przede wszystkim zdrowa. Niestety, nie zawsze tak jest. Maluchy, które przychodzą na świat z niepełnosprawnością, wymagają szczególnej uwagi. Odnalezienie się w tej sytuacji może być trudne, dlatego innowatorka z Inkubatora Pomysłów stworzyła “Powitalnik”.

 

Stres, lęk, łzy, zaprzeczanie, wyparcie, nadzieja – taka mieszanka emocji, nastrojów i mechanizmów może spotkać świeżo upieczonych rodziców, którzy usłyszeli trudną diagnozę po narodzinach swojego dziecka. Oswojenie się z tą sytuacją, a także poukładanie życia według nowych reguł, wielu osobom wydaje się drogą nie do przejścia. Aby nieco ułatwić wspólny start, innowatorka z Inkubatora Pomysłów – Magdalena Kolczyńska – stworzyła “Powitalnik”.

Pomysł wziął się z naszych doświadczeń pracy z rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnościami, które opowiadały, że po wyjściu ze szpitala z diagnozą choroby dziecka, zostawały z tym same – wyjaśnia Magdalena Kolczyńska.

Wyzwań, które stoją przed opiekunami dzieci z niepełnosprawnościami, nie brakuje. Muszą zmierzyć się zarówno z codzienną logistyką, jak i poszukiwaniem rozwiązań urzędowych czy prawnych, które mogłyby być pomocne w tej sytuacji.

– Ogromnym problemem jest także brak wsparcia psychologicznego – mówi innowatorka. – Rodzice nie wiedzą, jak przejść przez emocje towarzyszące diagnozie, jak o niej rozmawiać. Trudno im także komunikować się z najbliższymi: partnerem, czy starszymi dziećmi, które również przecież wymagają uwagi i troski. Stwierdziłyśmy więc, że przyda się narzędzie, będące formą wsparcia w tym momencie.

Pomysłodawczyni tego projektu wyjaśnia, że osoby, do których trafi “Powitalnik”, będą mogły liczyć na kompleksowe wsparcie.

Szkoła przygotowuje nas do pełnienia wielu ról, później możemy uczęszczać na kursy przedmałżeńskie, czy do szkół rodzenia, ale rodzice nie są w żaden sposób przygotowywani na sytuację, w której nowo narodzone dziecko mierzy się z niepełnosprawnością. Dlatego skupiłyśmy się tutaj na różnorodnych aspektach tej sytuacji – tłumaczy Magdalena Kolczyńska.

Innowatorka dodaje, że najważniejszym elementem zestawu będzie pierwsza pomoc psychologiczna. W “Powitalniku” znajdzie się bowiem przewodnik po emocjach, jakie mogą towarzyszyć rodzicom i opiekunom, a także sposoby ich normalizacji oraz propozycje wyposażenia rodziców w bardzo konkretne narzędzia, które pomogą sobie z nimi poradzić. Oprócz tego w skład zestawu wejdą także poradniki na temat komunikacji z bliskimi, czy chociażby z lekarzami.

Chciałyśmy, żeby to było naprawdę praktyczne, więc poza tekstem poradnikowym, który wyjaśni różne etapy przeżywania diagnozy dziecka, są też karty pracy, które dadzą przestrzeń na uporządkowanie sobie wszystkiego. Znajdą się tam także propozycje zabaw ze starszymi dziećmi, które mogą odczuwać się zagubione w nowej sytuacji.

Trudno jednak opiekować się kimś, gdy człowiek czuje się przytłoczony i zagubiony. – Duży nacisk położyłyśmy na taką troskę o siebie, bo uważamy, że tylko w ten sposób będziemy w stanie skutecznie zaopiekować się innymi – dodaje pomysłodawczyni projektu.

W “Powitalniku” znajdzie się prezent – olejek, który można wykorzystać do masażu. Ma być to mały gest, który przypomni, że rodzic także jest ważny i że skupiając się na dziecku, nie może zapominać o sobie. Olejek można wykorzystać także do masażu partnerskiego. – Warto dbać o relacje partnerskie i rodzinne, być dla siebie wsparciem. To może uchronić rodziny przed późniejszymi problemami – mówi Magdalena Kolczyńska.

Co ważne, istotną częścią “Powitalnika” będzie też baza kontaktowa do rodziców – przewodników, którzy przeszli podobną drogę i będą służyć swoim doświadczeniem i wsparciem. 

Choć trudno nam to sobie wyobrazić, “Powitalnik” może być pomocą dla każdej osoby, która planuje potomstwo. Właśnie dlatego informacja o takim narzędziu powinna trafić do jak najszerszego grona odbiorców. – Zapraszamy stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje pozarządowe, aby włączyły się w jego tworzenie – mówi twórczyni innowacji. – Doświadczeni opiekunowie doskonale wiedzą, jak ważne są pierwsze godziny, dni czy tygodnie, dlatego staramy się, by to narzędzie było pełne ciepła, by często zdezorientowani w tych trudnych chwilach rodzice poczuli wsparcie.

Dzięki temu powstanie kompleksowy spis miejsc, w których rodzic nowonarodzonego dziecka może otrzymać wsparcie. Szczegółowe informacje nt. “Powitalnika” można otrzymać pod adresem: powitalnik@stowarzyszeniemudita.pl

Zobacz przewodnik na stronie organizacji.

 

Inkubator pomysłów prowadzimy w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego”, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Logo Funduszy Europejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego i Inkubatora pomysłów oraz flaga Rzeczpospolitej Polskiej