Pomiń menu

Z depresją zmaga się obecnie wielu Polaków. To choroba, która wpływa nie tylko na chorego, ale i jego najbliższych. W ramach Inkubatora pomysłów można skorzystać z warsztatów, które pomogą w walce z depresją.

Z depresją można walczyć na wiele sposobów. Oprócz odpowiednich leków oraz psychoterapii, dużą pomocą mogą okazać się rozmaite formy aktywności. Jedną z nich są warsztaty kulinarne odbywające się w ramach akcji „Depresja od kuchni”, realizowanej w ramach Inkubatora Pomysłów (www.inkubatorpomyslow.org.pl).

Inicjatorką przedsięwzięcia jest Anna Maria Czaja, która od kilku lat asystuje przy takich aktywnościach w Akademii Kulinarnej K5 w Gdyni, a także, jak otwarcie przyznaje, zmaga się z depresją.

– Odkryłam, jak bardzo przyjemnym, integrującym i bezpiecznym miejscem jest kuchnia, tak bardzo naturalna dla każdego z nas, bo przecież nawet jeśli nie gotujemy, to musimy jeść – podkreśla pomysłodawczyni akcji. – Warsztaty kulinarne otwierają. Widzę to po osobach, które przychodzą do nas na zajęcia, nie znają się – często na początku są nieśmiali, niechętni, a z czasem niesamowicie się jednoczą – dodaje Anna Maria Czaja.

Akcja „Depresja od kuchni” skierowana jest zarówno do tych, którzy mierzą się z tą poważną chorobą, jak i do bliskich osób wspierających, pełniących ogromną rolę w procesie zdrowienia. Działania obejmują nie tylko wspomniane warsztaty, ale także dostęp do dwóch ilustrowanych poradników, skierowanych do osób chorujących i wspierających.

– Informacje w nich zawarte współtworzone były przez osoby z podobnym doświadczeniem. Bardzo zależało mi na tym, żeby o chorobie opowiedzieć z perspektywy „my”, czyli z perspektywy osób, które doświadczają depresji na własnej skórze, czy to przez własną chorobę, czy to przez chorobę kogoś bliskiego – zaznacza innowatorka.

Zapisy na warsztaty kulinarne możliwe są wyłącznie przez stronę internetową https://depresjaodkuchni.pl/. Dzięki takiej formie już na etapie zgłoszenia osoby zainteresowane tematem mogą zapoznać się z treścią poradników oraz innymi cennymi informacjami. W każdym spotkaniu będzie mogło wziąć udział łącznie 14 osób.

W warsztatach może uczestniczyć zarówno osoba chora, jak i bliska osoba ją wspierająca. Kolejne spotkania odbędą się w terminach: 25 listopada, 14 stycznia oraz 26 stycznia. Partnerem Inkubatora Pomysłów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni.