Pomiń menu

17 i 18 czerwca w Warszawie odbędzie się wymIaNNa, czyli spotkanie osób i instytucji wspierających innowacje społeczne. Zapraszamy nie tylko do udziału w niej, ale także do jej współtworzenia.

Dlaczego organizujemy wymIaNNę?

Coraz częściej w wielu miejscach można usłyszeć o innowacjach społecznych. O poszukiwaniu, tworzeniu i wspieraniu jeszcze lepszych niż istniejące do tej pory, nowatorskich rozwiązań odpowiadających na potrzeby społeczne i służących naprawie choćby małego wycinka rzeczywistości. To, co odróżnia innowacje społeczne od innowacji innego rodzaju, to to, że społeczne są zarówno ich cele, jak i środki, które wykorzystują. Krótko mówiąc – tworzone są przez ludzi, dla ludzi i z ludźmi.

W ostatnich latach w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę” mieliśmy okazję wspierać w rozwoju autorów i autorki wielu nowatorskich pomysłów (czyli właśnie innowacji społecznych) na różne rozwiązania odpowiadające na potrzeby osób, którym ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia i/lub niepełnosprawność trudno samodzielnie funkcjonować oraz ich opiekunów. Informacje o najciekawszych innowacjach, które mieliśmy zaszczyt wspierać znajdziecie tutaj: https://inkubatorpomyslow.org.pl/inkubator-pomyslow/testowane-innowacje

Było to dla nas, czyli Stoczni oraz samorządów Gdyni, Warszawy duże wyzwanie. Wiele się nauczyliśmy, wiemy też jak wiele jeszcze nie wiemy. Sporo nam się udało, ale też zdarzyły się ślepe uliczki.

Wiemy też, że coraz więcej jest osób i instytucji, które na różny sposób zajmują się rozwojem i wspieraniem innowacji społecznych, także w ramach inkubatorów innowacji społecznych wspieranych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wszyscy mamy coraz więcej doświadczeń, którymi warto się dzielić. Co jakiś czas zdarzają się okazje do spotkań, ale wydaje nam się, że akurat ten czas sprzyja temu, by spotkać się w nieco innej formule i w rozszerzonym gronie.

Chcemy Was zaprosić do wspólnego namysłu nad naturą innowacji społecznych, wymiany doświadczeń dotyczących tego jak je wspierać, do zastanowienia się, jak sprzyjać temu, by innowacyjność społeczność pojawiała się w różnych typach instytucji i w różnych obszarach tematycznych i by na trwałe zakorzeniała się w praktyce ich działania.

Czego możecie się spodziewać?

Spodziewajcie się czasu na poznawanie się, dzielenie się doświadczeniami, uczenie się od siebie nawzajem, opowiadanie o tym jakie metody pracy się sprawdzają, a co działa mniej lub wcale, rozmowy o sukcesach i porażkach, a także na inspirowanie się wzajemnie i otwieranie się na nowe wątki.

Będziemy rozmawiać m.in. o tym:

  • jak szukać innowacji społecznych oraz społecznych innowatorów i innowatorki,
  • jak wspierać ich oraz ich pomysły,
  • jak pracować nad własnymi nowatorskimi pomysłami, a czego przy tej okazji unikać,
  • w jaki sposób warto finansować innowacje społeczne,
  • jak na trwałe zakorzeniać innowacyjność społeczną w praktyce działaniach różnego typu instytucji.

Szczegółowy program spotkania znajduje się tutaj.

Gdzie i kiedy?

wymIaNNA odbędzie się 17 i 18 czerwca 2019 (poniedziałek i wtorek) w Marzycielach i Rzemieślnikach w Warszawie, przy ul. Brackiej 25.

Serdecznie zachęcamy do udziału w obydwu dniach wymIaNNy, ale oczywiście zrozumiemy, jeśli ktoś z Was może uczestniczyć tylko w jednym z nich.

Jak się zgłaszać?

Prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego.

Na zgłoszenia czekamy do 13 czerwca 2019 r.

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt mailowy na adres: innowacje@stocznia.org.pl.

 

Noclegi i zwroty kosztów podróży

Dysponujemy ograniczoną pulą pieniędzy, którą możemy przeznaczyć na pokrycie kosztów podróży i noclegów. Jeśli więc nie jest możliwe, aby koszt ten pokryły instytucje, z którymi jesteście związani, prosimy o sygnał (jest na to miejsce w formularzy zgłoszeniowym). Nie chcemy by niemożność samodzielnego opłacenia kosztu podróży była dla kogokolwiek barierą w udziale.


wymIaNNa jest częścią projektu „Innowacje na ludzką miarę”, realizowanego przez Fundację Stocznia, miasto Gdynia, m.st. Warszawa oraz Ecorys i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

fot. Riccardo Annandale on Unsplash