Pomiń menu

Zapraszamy do udziału w jednodniowym spotkaniu „Co działa (a co nie za bardzo) we wspieraniu innowacji społecznych?”. Odbędzie się ono 7 lutego (środa) w godz. 10.00-16.00 w Marzycielach i Rzemieślnikach w Warszawie.

Co jakiś czas staramy się jako Stocznia stwarzać okazje do wspólnych narad i uczenia się od siebie nawzajem. To dotyczy różnych tematów, ale od kilku lat intensywnie nasze głowy i kalendarze zajmuje temat innowacji społecznych. Staramy się, podobnie jak wiele innych instytucji i środowisk, coraz więcej rozumieć z tego wcale nieoczywistego zjawiska – czytać, rozmawiać, kolekcjonować własne doświadczenia oraz słuchać, co na ten temat myślą inni, których dorobek jest często o wiele bogatszy od naszego. Co jakiś czas musimy się też upewniać, że nie wchodzimy niechcący w ślepą uliczkę.

Podejrzewamy, że i inni miewają podobne potrzeby i że im także w codziennych działaniach, wśród zajęć i obowiązków, brakuje okazji do tego, by na chwilę się zatrzymać i pomyśleć, czy to, co i jak robią, jest faktycznie optymalne, czy coś można i warto niewielkim lub większym wysiłkiem poprawić, ale też by się ucieszyć i pochwalić tym, co naprawdę dobrze robią.

O ile te założenia są prawdziwe także w Waszym przypadku, to bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Kogo w sposób szczególny zapraszamy?

Nasze zaproszenie kierujemy do osób, które mają już doświadczenie we wspieraniu rozwoju pomysłów na nowatorskie działania, usługi, produkty, mechanizmy społeczne, odpowiadających na realne problemy społeczne (a więc tego, co nazywamy innowacjami społecznymi), a także do osób, które specjalizują się raczej we wspieraniu osób, które takie pomysły mają (co nie zawsze jest tym samym).

Zapewne wielu i wiele z nas przynajmniej część z tych doświadczeń zbiera obecnie w trakcie projektów służących inkubowaniu mikroinnowacji w ramach programu POWER (współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Jednak zdajemy sobie sprawę, że źródeł tych doświadczeń (także w Polsce) jest o wiele więcej, dlatego równie serdecznie zapraszamy osoby z zupełnie innymi perspektywami. Obiecujemy, że nie będzie to wymiana doświadczeń dotycząca projektów współfinansowanych ze środków EFS ;).

Co proponujemy?

Rozmowę o wspieraniu, inkubowaniu i towarzyszeniu w rozwoju innowacji społecznych i ich autorów. Chcemy wspólnie zastanowić się m.in. jak ich szukać, jak je wybierać (w tym m.in. jakimi kryteriami się kierować) i jak je wspierać (w tym m.in. jak znaleźć dobre proporcje między byciem recenzentem, towarzyszem, mentorem i mobilizatorem oraz jakie narzędzia warto stosować).

Jesteśmy pewni, że akurat w tych kwestiach nie ma jednego, pasującego do każdej sytuacji przepisu ani jednej osoby lub środowiska posiadających wiedzę tajemną ;).

Podejrzewamy też, że każdy i każda z nas ma już na swoim koncie zarówno radości i satysfakcje, jak i trudniejsze doświadczenia, że…. nie wszystko zadziałało tak, jak chcieliśmy, bo np. popełniliśmy jakieś błędy lub o czymś zapomnieliśmy, albo że co prawda, niemal wszystko zadziałało zgodnie z naszym zamiarem, ale efekty nie są takie, jakich oczekiwaliśmy.

Bardzo wierzymy, że taka szczera, otwarta wymiana doświadczeń jest możliwa i potrzebna, że warto dzielić się zarówno tym, co się udało, jak i tym, co udało się mniej, a mówienie o swoich porażkach to nie przejaw słabości, a siły. I że gdzie jak gdzie, ale wśród osób zajmujących się innowacjami społecznymi, to raczej zrozumiałe ;).

Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się złapać dobre proporcje w opowiadaniu sobie nawzajem o tym, co działa i co sprawdziło się mniej. Spotkanie będzie miało formę sprzyjającą dzieleniu się doświadczeniami.

Szczegółowego programu na razie nie wysyłamy, ale robimy to z rozmysłem, licząc na to, że pomożecie nam go stworzyć, zgłaszając nie tylko swoje uczestnictwo, lecz także gotowość do podzielenia się swoim doświadczeniem. Pytamy o to w formularzu zgłoszeniowym, o którym piszemy niżej. Na podstawie Waszych deklaracji ułożymy program i oczywiście wyślemy go przed spotkaniem.

Powyższa lista wątków do rozmowy oczywiście może być zmieniona i rozszerzona – jeśli są jeszcze jakieś inne tematy, o których chcielibyście porozmawiać, prosimy o sygnał. Na to także jest miejsce w formularzu zgłoszeniowym.

 

Jak się zgłaszać?

Zgłoszenia do udziału przyjmujemy za pośrednictwem krótkiego formularza on-line do 26 stycznia (piątek). W okolicach 31 stycznia wyślemy jeszcze przypomnienie o spotkaniu i program.

Termin i miejsce spotkania

Spotkanie odbędzie się 7 lutego 2018 r. (środa) w godz. 10.00-16.00. Spotkamy się w przestrzeni Marzycieli i Rzemieślników. Domu Innowacji Społecznych, na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25.

Więcej informacji

W przypadku pytań dotyczących spotkania prosimy o kontakt z Zofią Komorowską
(zkomorowska@stocznia.org.pl, 22 100 55 91).

Spotkanie jest jednym z elementów projektu „Innowacje na ludzką miarę”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Gminą Miasta Gdynia, miastem stołecznym Warszawa oraz ECORYS Polska Sp. z o.o.

logo-po-wer-efs