Koronną działalnością Stowarzyszenia Interwencji Prawnej jest poradnictwo prawne. Organizacja angażuje się, gdy dochodzi do naruszenia praw człowieka, do dyskryminacji, gdy sprawy są nowe, skomplikowane, gdzie nie ma przetartych szlaków. Imig – narzędzie, jest obliczone właśnie na problemy, którymi ani SIP, ani dużo innych organizacji, nie ma się po prostu kiedy zająć. Chodzi o prostsze rzeczy, które rzeczywiście osoba zainteresowana może sama załatwić.
Stowarzyszenie zajmuje się przede wszystkim wspieraniem uchodźców i uchodźczyń oraz migrantów i migrantek w Polsce. Obecnie stanowią oni jedną z grup silnie narażoną na dyskryminację oraz wykluczenie. To też bardzo specyficzna dziedzina prawa. Nie ma takiej specjalizacji na studiach – trudno, będąc prawnikiem “ogólnym”, połapać się w meandrach prawa migracyjnego. Dlatego w Stowarzyszeniu postawili na rozwijanie się w tej dziedzinie.
Wprowadzamy zupełnie nowe narzędzie, na które nikt nie czeka (uśmiech). Migranci czy migrantki nie zastanawiają się przecież, gdzie jest jakaś strona, na której można przygotować pismo, odwołanie, nie szukają tego w sieci. Ale wiemy, że potrzeba jest ogromna. Ważnym aspektem jest także kwestia zaufania. Do jakiego stopnia jesteśmy w stanie zaufać maszynie? Pozbyć się przyzwyczajenia, że tylko człowiek po studiach prawniczych, przyjmujący w gabinecie, ma w naszych oczach autorytet, i że algorytm jest w stanie taką osobę zastąpić. Robimy wszystko, by zapewnić ludzi, że to bezpieczne. Właśnie dlatego nie ma w generatorze pism, których samodzielne użycie mogłoby przynieść odwrotny skutek, które przez złe zrozumienie bądź drobny błąd (mimo wysłania w terminie), mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcemy, by ludzie wchodząc na stronę czuli, że jest to narzędzie bezpieczne i godne zaufania. Po procesie testowania będziemy wiedzieć, czy byliśmy w stanie zasypać lukę w zaufaniu między człowiekiem a narzędziem. Jak na razie feedback mamy entuzjastyczny – mówi innowatorka.
Posłuchaj podcastu z autorką innowacji Katarzyną Słubik, prezeską Stowarzyszenia Interwencji Prawnej w Spotify lub YouTube.