Czułość

Status innowacji

  • 1
    rozwijana
  • 2
    testowana
  • 3
    upowszechniana

O innowacji

Innowacja polega na zmianie przestrzeni tylko w teorii publicznej w taką, która jest dostępna dla naprawdę wszystkich. Celem innowatorek było znalezienie rozwiązań łatwych do wdrożenia, nie wymagających wielkich rewolucji, a pozwalających na faktyczne urzeczywistnienie idei równych praw wszystkich w użytkowaniu przestrzeni.

Czułość to wypracowany partycypacyjnie zeszyt rozwiązań architektonicznych i projektowych zgodnych ze standardami dostępności do samodzielnego wdrożenia w miejscu użyteczności publicznej (np. kawiarniach, klubach, restauracjach, bibliotekach, świetlicach) przez osoby zarządzające daną przestrzenią.

Problem

Osoby pełnosprawne bardzo często nie są świadome problemów, z którymi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnością, a które dla nich są błahe i niezauważalne. Wyższy próg czy zbyt niski stolik potrafią np. ludziom na wózku utrudnić lub nawet uniemożliwić dostęp do wielu miejsc publicznych, co w konsekwencji prowadzi do izolacji i wykluczenia z życia społecznego takich osób. Nierzadko restauratorzy i inni właściciele chcieliby dostosować swoje lokale do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jednak wydaje im się to zbyt kosztowne i trudne do przeprowadzenia w danej przestrzeni.

Pomysł na rozwiązanie

Innowacja „Czułość” pokazuje przedsiębiorcom i innym właścicielom takich miejsc, że zwiększenie dostępności i wygody nie musi wiązać się ze znacznymi kosztami. Dzięki autorskiej metodzie „5 stref komfortu” możliwe jest zoptymalizowanie i zmodernizowanie przestrzeni, uwzględniając różnorodne i zmienne potrzeby użytkowniczek/użytkowników. Dzięki usłudze audytu przestrzeni i możliwości konsultacji każde miejsce użyteczności publicznej można dostosować i wyposażyć w chociaż niektóre udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, chociażby poprzez proste przewieszenie lustra w toalecie nieco niżej. Zmiany będzie można wdrążyć samodzielnie bądź skorzystać z gotowego projektu.

W ramach innowacji zaprojektowano również i stworzono prototypy trzech dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością mebli, których projekty zostaną udostępnione na licencji Creative Commons. Innowacja była testowana na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W ramach testowanej innowacji powstały:

  • zestaw rozwiązań architektoniczno-projektowe uwzględniających standardy dostępności dla zarządzających tzw. „trzecią przestrzenią”
  • prototypy mebli, których projekty zostaną udostępnione na licencji Creative Commons, co umożliwi wdrożenia w innych przestrzeniach, np. domowych czy biurowych
  • usługa audytu przestrzeni pod kątem jej dostępności i wygody pt: „5 stref komfortu” który zapewni optymalną modernizację przestrzeni z uwzględnieniem różnorodnych i zmiennych potrzeb użytkowniczek/użytkowników
  • zespół ds. konsultacji przestrzeni pod kątem dostępności i wygody pracujący według autorskiej metody „5 stref komfortu”,
  • grupa certyfikowanych rzemieślników/rzemieślniczek tworzących meble wg ww. projektów.

Dla kogo?

Odbiorcami innowacji są:

  • osoby z niepełnosprawnościami: ruchu, poruszających się na wózkach aktywnych, elektrycznych i o protezach
  • osoby z niepełnosprawnościami wzroku: słabowidzących i niewidomych
  • osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi
  • opiekunki/opiekunowie osób z niepełnosprawnościami oraz edukatorzy/edukatorki
  • osoby głuche i słabosłyszące
  • seniorzy i seniorki

Dlaczego to robimy? Wierzymy, że dzięki naszym działaniom więcej osób uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować na równych prawach w różnych sferach życia, bez względu na stopień sprawności. Przestrzeń wokół nas będzie wygodna i dostępna dla wszystkich, jako ludzie staniemy się bardziej otwarci na różnorodność i życzliwsi dla innych istot, świata i przyrody – taka jest nasza wizja Morza Zmian.

Sylwia „Nikko” Biernacka, Paulina Pohl autorki innowacji

Interesujące mnie wydarzenia kulturalne odbywają się w miejscach, do których nie mogę się samodzielnie dostać. Praca we współtworzonej, w pełni dostępnej klubokawiarni i realizowanie w niej wspólnych projektów kulturalnych to spełnienie moich marzeń – animatorki na kółkach.

Paulina Pohl współautorka innowacji

Kto może ją wdrożyć?

  • właściciele/właścicielki oraz osoby zarządzające miejscami użyteczności publicznej, takie jak: klubokawiarnie, restauracje, bistro, kawiarnie, muzea, galerie, świetlice, domy kultury, biblioteki, galerie handlowe – zainteresowani wdrażaniem zmian związanych ze zwiększaniem dostępności w miejscach, które współtworzą i którymi współzarządzają,
  • osoby zainteresowane projektowaniem uniwersalnym oraz tematem dostępności przestrzeni publicznej i tzw. trzeciej przestrzeni.

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

W 2014 r. innowatorki realizowały projekt „Dobre Miejsce Spotkań – Przestrzeń Inspiracji” w Krakowie, w Gdyni i w Oświęcimiu. Wtedy to powstały wstępne założenia do stworzenia dostępnej dla wszystkich klubokawiarni. W ramach projektu zrealizowały warsztaty dla liderek – kobiet z niepełnosprawnością i bez, przeprowadziły warsztaty „Zmień perspektywę” dla właścicieli i właścicielek miejsc użyteczności publicznej z Krakowa i Gdyni oraz stworzyły mapę „Dobrych miejsc spotkań”, czyli dostępnych dla różnych grup, bez względu na stopień sprawności.

Podczas jednego z finałów głównego fundacyjnego projektu „440 km po zmianę” do Gdyni przyjechały ambasadorki projektu – kobiety poruszające się na wózkach i o protezach. Potrzebne było miejsce na wieczorne spotkanie przy piwie. Zadanie niełatwe, ponieważ okazało się, że w większości kawiarń, restauracji i pubów nie są zachowane ciągi komunikacyjne, jest za mało miejsca do manewrowania nawet jednym wózkiem, a co dopiero kilkoma. Innowatorki zebrawszy wszystkie doświadczenia zaczęły specjalizować się w projektowaniu wygodnej i dostępnej przestrzeni spędzania wolnego czasu – tak zwanej „trzeciej przestrzeni”, czyli miejsca spotkań, które znajduje się pomiędzy domem a pracą. Tak narodził się pomysł powstania „Czułości” – wygodnej klubokawiarni.

Na początku było marzenie. Wypowiedziane na głos na Wałach Chrobrego w Szczecinie. To tam razem z Tomkiem – przyjacielem ze szkoły średniej – spędzałam wagary. To tam marzyliśmy o tym, co będziemy robić, kiedy dorośniemy. Chciałam prowadzić dom kultury. Dorośliśmy. Tomek jest muzykiem, mimem i aktorem. Ja – fotografką, animatorką kultury i wymyślaczką rozwiązań ułatwiających życie. Obydwoje zajmujemy się żonglowaniem różnymi piłkami zainteresowań. Pierwszą przymiarkę do mojego „domu kultury” zrobiłam jedenaście lat temu, prowadząc Miejsce Fotograficzne Machina Fotografika w starej kuchni Klubokawiarni Lokator. Podobało mi się. Moje marzenie zmieniło się w pomysł stworzenia wygodnej i dostępnej społeczno-artystycznej klubokawiarni o nazwie „Czułość”. Szukając dla niej miejsca, przeprowadziłam się dwa lata temu z Krakowa do Trójmiasta. – Sylwia Nikko Biernacka, współautorka innowacji.

Kiedy dziesięć lat temu wybierałam się na studia, wszyscy radzili mi, żebym ze względu na poruszanie się na wózku wybrała taki kierunek, który umożliwi mi pracę zdalną z domu. Z wrodzoną sobie przekorą wybrałam kulturoznawstwo. Chciałam organizować wydarzenia i pracować w zespole. Zostałam animatorką kultury, na drodze której często pojawiają się bariery architektoniczne. – Paulina Pohl, współautorka innowacji.

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content