Warsztaty "Różnorodność jako inspiracja: projektowanie innowacji społecznych przeciwdziałających wykluczeniu." - Białystok

Diversity, Equity & Inclusion (w skrócie: DEI), czyli Różnorodność, Równe Szanse i Włączenie Społeczne, to tematy, które zyskują na znaczeniu w tworzeniu rozwiązań poprawiających jakość życia i funkcjonowania w społecznościach. W dzisiejszym świecie, gdzie różnorodność jest duża i nie zawsze łatwo jest nam zrozumieć siebie nawzajem, często pojawiają się wyzwania związane z osamotnieniem i wykluczeniem. 

Zapraszamy na warsztaty „Różnorodność jako inspiracja: projektowanie innowacji społecznych przeciwdziałających wykluczeniu.”, na których dowiesz się jak wykorzystać różnorodność w tworzeniu nowych rozwiązań.

  • Kiedy: 24 marca 2025 r., godz. 10.00-16.00
  • Miejsce: Białystok, Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, Kampus UwB, ul. K. Ciołkowskiego 1R
  • Forma realizacji: stacjonarna
  • Zapisy zamknięte: formularz on-line
  • Dla kogo: spotkanie jest otwarte dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji, firm, a także osób prywatnych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca 2025 r. Liczba uczestników jest ograniczona.

W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy o kontakt: Maria Lewandowska-Woźniak, [email protected], 503 654 825

Organizator: Fundacja Stocznia, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK

Fundacja Stocznia 

Od ponad 15 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne. Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski. Podejmowane przez nas działania koncentrują się wokół trzech kluczowych zagadnień: badań i doradztwa, innowacji społecznych oraz partycypacji obywatelskiej.

Stworzyliśmy Inkubator pomysłów, by pomóc rozwijać i testować innowacje społeczne w Polsce, w szczególności te w obszarze włączenie społecznego. Szukamy i wspieramy pomysły na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania, które pozwolą osobom wykluczonym być częścią swoich społeczności, odnajdywać się w nich i je współtworzyć. Ich autorów zapraszamy do Inkubatora pomysłów i wspólnie z nimi dalej pracujemy nad wypracowaniem innowacji społecznych. Chcemy zapewnić innowacjom społecznym najlepsze warunki rozwoju oraz upowszechniać te z największym potencjałem do zmieniania rzeczywistości. Inkubator pomysłów realizowany jest przez Fundację Stocznia, Ośrodka Ewaluacji i Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Więcej informacji:

www.stocznia.org.pl

www.inkubatorpomyslow.org.pl

 

Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK

Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku to kolektyw ludzi kierujących się podobnymi ideami i wrażliwością. Podejmowane przez nas działania dotyczą tematów związanych ze sztuką, szeroko pojętą kulturą, edukacją, dziedzictwem kulturowym, mniejszościami narodowymi. Ich adresatami w dużej mierze są grupy wykluczone z życia społecznego: uchodźcy, mieszkańcy małych miejscowości, osoby z niezamożnych rodzin.

Działamy nieprzerwanie od 2000 roku. Uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Należymy do Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Dwukrotnie otrzymaliśmy nagrodę Prezydenta Białegostoku – w roku 2011 za projekt „Sobotnie spotkania ze sztuką” oraz w roku 2015 w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego za projekt „albom.pl” i ocalenie kolekcji przedwojennych fotografii Bolesława Augustisa.

www.widok.org.pl

Do czego Cię zapraszamy?

Różnorodność inspiruje do tworzenia innowacji społecznych, które przeciwdziałają m.in. narastającym problemom osamotnienia oraz wykluczenia społecznego. Jeśli chcesz się nad tym popracować, ten warsztat jest dla Ciebie.

Podczas warsztatów dowiesz się: 

  • jak projektować innowacje, które uwzględniają wiele wymiarów różnorodności oraz szanse i wyzwania, jakie się z nimi wiążą,
  • jaki jest wpływ tych wymiarów na codzienne funkcjonowanie grup i w jaki sposób wzajemnie na siebie oddziałują,
  • jakie rozwiązania mogą pomóc w tworzeniu bardziej inkluzywnych społeczności.

Bazując na tej wiedzy, przejdziemy do tworzenia rozwiązań, które mogą być skuteczną odpowiedzią na zidentyfikowane wyzwania. Będziemy się obracać m.in. w tematach wykluczenia i osamotnienia ze względu na narodowość i kraj pochodzenia, płeć, wiek, status społeczny, przeciwdziałania kryzysom cywilizacyjnym.

Zapraszamy zarówno osoby, które mają już pomysły na innowacje i chcą je rozwijać, jak i te, które dopiero zamierzają nad tym pracować. 

Wymyślone podczas warsztatów wstępne koncepcje mają szanse być wcielone w życie! Spotkanie jest pierwszym etapem naboru na innowacje społeczne do Inkubatora pomysłów. Po przejściu kolejnych kroków przewidziane jest wsparcie merytoryczne oraz finansowe (do 70 tys. zł) na rozwój i testowanie opracowanych innowacji społecznych. 

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Ośrodkiem Ewaluacji oraz Klubem Inteligencji Katolickiej.

Prowadząca

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Sikorska – projektantka usług, facylitatorka procesów projektowych, edukatorka.

Agnieszka Sikorska

Projektantka usług, facylitatorka procesów projektowych, edukatorka. Zajmuje się tworzeniem usług oraz zarządzaniem procesami projektowymi. Współpracuje z podmiotami publicznymi – na szczeblu państwowym i samorządowym, organizacjami i innowatorami społecznymi. Realizuje projekty, oparte na badaniach i współpracy warsztatowej z różnymi grupami interesariuszy_ek. Jako zewnętrzna konsultantka pomaga optymalizować procesy świadczenia usług w organizacjach. Zrealizowała liczne projekty związane z projektowaniem strategii, rozwiązań i planów działań związanych z zarządzaniem różnorodnością, budowaniem kultury włączenia i etycznego środowiska pracy. Prowadzi szkolenia z zakresu projektowania usług (service design), wykorzystania metodyki design thinking, komunikacji w organizacji opartej o NVC. Absolwentka polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Projektowania Usług w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej/School of Form. Ukończyła także studia podyplomowe: Komunikacja oparta na empatii (NVC) na Uniwersytecie SWPS i Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Materiały do pobrania

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 3 marca do 14 kwietnia 2025 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, 
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego 

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.  

Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content