Spotkanie "Razem w różnorodności: dialog o migracjach"

Zapraszamy do rozmowy o tym,  jak myślimy o różnorodności, która wiąże się ze zjawiskiem migracji. Jak zmienia ona nasze społeczności i nas samych? W czym dostrzegamy jej potencjał i jakie widzimy w niej wyzwania? Na te i kilka innych pytań odpowiemy sobie na tym właśnie spotkaniu.

Zgłoszenia zbieramy do 27 marca 2025 r.

W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy o kontakt: [email protected] , tel. 794 542 587.

Organizator: Klub Inteligencji Katolickiej

Działamy z ludźmi i dla ludzi od 1956 roku! W Klubie zajmujemy się między innymi formacją – duchową i społeczną – młodzieży i dorosłych, budowaniem porozumienia między narodami, niesieniem pomocy humanitarnej.

W ostatnich latach prowadziliśmy i prowadzimy innowacyjne projekty, takie jak: SzkoUA (szkoła dla dzieci-uchodźców wojennych z Ukrainy, która realizuje dwa programy nauczania: polski i ukraiński), Góry Liderów (szkolenie przyszłych polsko-ukraińskich liderów), Zranieni w Kościele (telefon wsparcia dla osób, które doświadczyły w Kościele przemocy seksualnej). Od 11 lat realizujemy program merytorycznego i finansowego wsparcia autorskich projektów młodzieży.

Więcej informacji: kik.waw.pl

Do czego Cię zapraszamy?

Spotkanie odbędzie się w formule dialogu, która stawia na pogłębioną, demokratyczną rozmowę. Jej celem jest lepsze zrozumienie innych osób i samych siebie. W bezpiecznej i włączającej przestrzeni każda osoba ma szansę być dostrzeżona i wysłuchana – niezależnie od tego, kim jest i jakie ma doświadczenia. W dialogu nie rozstrzygamy sporów – tworzymy przestrzeń do refleksji i uczenia się od siebie nawzajem. Wystarczy otwartość na słuchanie innych i dzielenie się swoimi przemyśleniami.

Podejście to jest rozwijane m.in. w norweskim Nansen Center for Peace and Dialogue. Służy prowadzeniu rozmów na ważne tematy, także w sytuacjach konfliktowych.

Prowadzące

Ewa Stokłuska

Socjolożka, badaczka społeczna, trenerka i facylitatorka. Od 2008 r. związana zawodowo z sektorem pozarządowym, z przerwą na bycie urzędniczką samorządową w Gdyni i Warszawie. Specjalizuje się w tematyce partycypacji obywatelskiej i równego traktowania. Projektuje i prowadzi procesy włączające mieszkańców i mieszkanki w podejmowanie decyzji w sprawach publicznych, a także warsztaty dot. tematyki partycypacji i przeciwdziałania wypaleniu. Ukończyła kursy facylitacji dialogu prowadzone przez Nansen Center for Peace and Dialogue i dalej rozwija się w pracy z wykorzystaniem tej metody

Magdalena Sadura

Menedżerka, kulturoznawczyni, trenerka i facylitatorka. Analizuje zmieniające się trendy społeczne, zwłaszcza te związane z migracjami, demokratyzacją instytucji kultury, rozwojem różnych modeli współpracy oraz efektywnymi metodami angażowania odbiorców. Od kilku lat wspiera osoby z doświadczeniem migracji w procesie integracji. Jako konsultantka i trenerka współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w obszarach związanych z przeciwdziałaniem wypaleniu i międzykulturowością oraz projektuje i prowadzi procesy zespołowe. Absolwentka ​​treningu facylitacji dialogu organizowanego przez Nansen Center for Peace and Dialogue

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodek Ewaluacji, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 3 marca do 14 kwietnia 2025 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, 
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego 

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.  

Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content