Aby proces wdrożenia innowacji był sprawny i możliwie krótki, należy:
1. Zapoznać się z „Przewodnikiem po RPG z dorosłymi 60+”, dostępnym na stronie www.teatrprzystole.pl, w którym znajdują się m.in.:
- informacje, czym są gry fabularne, a także podpowiedzi, jak zaprosić osoby starsze do wspólnej rozgrywki,
- zasady gry oraz rekomendacje powstałe w wyniku zebranych doświadczeń w trakcie testowania innowacji,
- scenariusze zajęć oraz zbiór inspiracji, które sprawią, że spotkania będą ciekawe i angażujące.
2. Obejrzeć dostępne na stronie internetowej materiały wideo zawierające omówienia poszczególnych scenariuszy zajęć, przykładową rozgrywkę z udziałem osób starszych oraz wypowiedzi uczestników na temat tego, co dało im uczestnictwo w zajęciach.
3. Zorganizować grupę seniorów i seniorek. Grupa nie powinna liczyć więcej niż 4–5 osób. W przewodniku znajduje się przykładowa treść ogłoszenia z zaproszeniem na takie zajęcia. W komunikacji warto pamiętać o prostym i jasnym przekazie oraz korzyściach, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w spotkaniach. Z utworzoną grupą należy omówić oczekiwania i potrzeby jej członków oraz zasady organizacji spotkań.
4. Spotkać się przy stole i zagrać. Ważne, aby w czasie spotkania obecna była osoba prowadząca grę, której zadaniem będzie moderowanie grupy, wspieranie, motywowanie i ewentualne pilnowanie przestrzegania zasad. Osoba prowadząca to tzw. mistrz lub mistrzyni gry – może nim być pracownik lub pracowniczka placówki (np. terapeuta lub terapeutka zajęciowa) lub osoba starsza, która podejmie się tego zadania po odpowiednim przygotowaniu.
Kolejna możliwość to znalezienie mistrza lub mistrzyni gry wśród osób, które na co dzień grają w RPG – można go bądź jej poszukać w lokalnej społeczności lub za pośrednictwem grupy na Facebooku, o której wspominamy poniżej. Zazwyczaj warto zacząć od prostszych form rozbudzania wyobraźni uczestników, zanim przejdzie się bezpośrednio do tworzenia wspólnej fabuły (np. z ilustrowanymi kartami do gry).
5. Organizować systematyczne spotkania i zachęcać inne osoby do uczestnictwa i tworzenia kolejnych grup. Warto też dzielić się opiniami, relacjami w mediach społecznościowych i lokalnej prasie oraz wśród społeczności.