Proste i pomocne

Status innowacji

  • 1
    Rozwijana
  • 2
    Testowana
  • 3
    Upowszechniana

O innowacji

Z myślą o chorych i ich opiekunach powstał projekt „Proste i pomocne” – propozycja samodzielnego wykonania i zastosowania narzędzi terapeutycznych do prowadzenia treningów z seniorami cierpiącymi na zaburzenia poznawcze i choroby otępienne (np. choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe i naczyniopochodne)

Narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby mogły je samodzielnie wykonać osoby opiekujące się seniorami i seniorkami. Jednocześnie innowatorzy zadbali o to, aby wszystkie narzędzia miały wartość terapeutyczną i były dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych, a jednocześnie pozwalały na aktywny udział opiekuna w terapii.

Problem

Choroby otępienne stają się coraz częściej występującym problemem, z którym zmagają się nie tylko pacjenci, ale i ich opiekunowie. Ilość czasu, jaką każdego dnia musi poświęcić opiekun rodzinny choremu, wzrasta w miarę trwania choroby, aż do nieprzekraczalnej granicy 24 godzin na dobę. Otępienie jest zespołem objawów spowodowanym chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są m.in. takie funkcje poznawcze jak pamięć, logiczne myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, koncentracja oraz język/mowa.

Stymulowanie funkcji poznawczych poprzez odpowiednie ćwiczenia stanowi ważną niefarmakologiczną część terapii i aktywizacji chorego.

Celem treningów jest pobudzanie różnych funkcji poznawczych, dzięki czemu utrwalane są posiadane jeszcze umiejętności i odtwarzane te, które zostały niedawno utracone oraz ogólne zwiększanie aktywności i poczucia bezpieczeństwa chorego.

 

Rozwiązanie

Innowacja stanowi wsparcie nie tylko dla osób starszych, ale również dla ich opiekunów/ek, którzy bardzo często nie wiedzą co robić z podopiecznymi, w jaki sposób ich aktywizować, jak ćwiczyć pamięć i czym wypełnić czas chorego. Innowacja daje opiekunom szansę na zrobienie czegoś więcej niż tylko podawanie leków. Dzięki tym innowacyjnym narzędziom mogą spędzić z chorymi czas w sposób korzystny dla ich stanu zdrowia, dostarczając im bodźców i rozrywki.

Dla kogo?

  • osoby starsze z chorobami otępiennymi
  • opiekunowie osób zmagających się z tymi chorobami
  • instytucje zajmujące się opieką nad seniorami, takie jak domy pomocy społecznej, dzienne domy seniora, oddziały psychogeriatryczne

Regularne korzystanie z narzędzi może mieć pozytywny wpływ na seniorów cierpiących na choroby otępienne. Wszystkie narzędzia stymulują opisane w instrukcjach funkcje poznawcze (a niektóre wspierają również inne obszary). W przypadku osób znajdujących się we wczesnym stadium otępienia korzystanie z innowacji może nawet przyczynić się do czasowej poprawy niektórych funkcji poznawczych, jednak w dalszych etapach choroby pozwoli raczej wyhamować ich spadek.

dr Edyta Bonk, psycholog

Uważam, że te narzędzia są świetną możliwością dla mnie, żeby pobyć z babcią i jakąś tam więź nawiązać. Oczywiście spędzam z nią czas bez narzędzi, nie potrzebuję wymówki, żeby przyjść. Ale narzędzia są bardzo dużym ułatwieniem. Jesteśmy zdecydowanie więcej razem. Ja mam interakcję z babcią i też jestem szczęśliwa z tego powodu.

Opiekunka

Kto może ją wdrożyć?

  • Opiekunowie rodzinni – to idealne narzędzie do terapii funkcji poznawczych dla bliskiej osoby starszej oraz forma na wspólne, aktywne i rodzinne spędzanie czasu z seniorem i seniorką w domu.
  • Opiekunowie zawodowi i placówki – jako terapia funkcji poznawczych dla podopiecznych seniorów i seniorek oraz aktywizacja i budowanie poczucia sprawczości dla zdrowych seniorów i seniorek.

Przepis na innowację czyli jak ją wdrożyć

Zapoznaj się z całą ofertą narzędzi terapeutycznych i wybierz najodpowiedniejsze pod względem potrzeb i atrakcyjności dla osoby starszej oraz możliwości wykonania. Wszystkie narzędzia znajdują się w zakładce NARZĘDZIA

Każde narzędzie jest dokładnie opisane. Instrukcję wykonania i zastosowania znajdziesz w pliku pdf oraz w filmie instruktażowym. Ważne, aby zapoznać się z dwoma plikami, ponieważ stanowią uzupełniającą się całość.

Możesz dokładnie trzymać się instrukcji lub też potraktować je jako inspirację i wykorzystać do przygotowania narzędzi inne materiały.

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Innowacja Proste i pomocne powstała na bazie doświadczeń zespołu Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego w pracy z osobami cierpiącymi na choroby otępienne. Innowatorzy, mając codzienny kontakt z chorymi, spróbowali znaleźć – w odpowiedzi na liczne prośby opiekunów – proste i dostępne sposoby aktywizowania pracy mózgu, które oprócz ćwiczenia np. elastyczności myślenia, funkcji poznawczych, orientacji w czasie i miejscu zapewnią seniorom rozrywkę i umożliwią pożyteczne spędzanie czasu z opiekunami.

Kto ją wdrożył?

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content