Dla kogo?
- osoby starsze z chorobami otępiennymi
- opiekunowie osób zmagających się z tymi chorobami
- instytucje zajmujące się opieką nad seniorami, takie jak domy pomocy społecznej, dzienne domy seniora, oddziały psychogeriatryczne
Status innowacji
Z myślą o chorych i ich opiekunach powstał projekt „Proste i pomocne” – propozycja samodzielnego wykonania i zastosowania narzędzi terapeutycznych do prowadzenia treningów z seniorami cierpiącymi na zaburzenia poznawcze i choroby otępienne (np. choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe i naczyniopochodne)
Narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby mogły je samodzielnie wykonać osoby opiekujące się seniorami i seniorkami. Jednocześnie innowatorzy zadbali o to, aby wszystkie narzędzia miały wartość terapeutyczną i były dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych, a jednocześnie pozwalały na aktywny udział opiekuna w terapii.
Choroby otępienne stają się coraz częściej występującym problemem, z którym zmagają się nie tylko pacjenci, ale i ich opiekunowie. Ilość czasu, jaką każdego dnia musi poświęcić opiekun rodzinny choremu, wzrasta w miarę trwania choroby, aż do nieprzekraczalnej granicy 24 godzin na dobę. Otępienie jest zespołem objawów spowodowanym chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są m.in. takie funkcje poznawcze jak pamięć, logiczne myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, koncentracja oraz język/mowa.
Stymulowanie funkcji poznawczych poprzez odpowiednie ćwiczenia stanowi ważną niefarmakologiczną część terapii i aktywizacji chorego.
Celem treningów jest pobudzanie różnych funkcji poznawczych, dzięki czemu utrwalane są posiadane jeszcze umiejętności i odtwarzane te, które zostały niedawno utracone oraz ogólne zwiększanie aktywności i poczucia bezpieczeństwa chorego.
Każde narzędzie jest dokładnie opisane. Instrukcję wykonania i zastosowania znajdziesz w pliku pdf oraz w filmie instruktażowym. Ważne, aby zapoznać się z dwoma plikami, ponieważ stanowią uzupełniającą się całość.
Możesz dokładnie trzymać się instrukcji lub też potraktować je jako inspirację i wykorzystać do przygotowania narzędzi inne materiały.
Innowacja Proste i pomocne powstała na bazie doświadczeń zespołu Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego w pracy z osobami cierpiącymi na choroby otępienne. Innowatorzy, mając codzienny kontakt z chorymi, spróbowali znaleźć – w odpowiedzi na liczne prośby opiekunów – proste i dostępne sposoby aktywizowania pracy mózgu, które oprócz ćwiczenia np. elastyczności myślenia, funkcji poznawczych, orientacji w czasie i miejscu zapewnią seniorom rozrywkę i umożliwią pożyteczne spędzanie czasu z opiekunami.