Dla kogo?
Odbiorcami innowacji są:
- osoby mieszkające samotnie i potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach
- osoby potrzebujące miejsca do zamieszkania
Status innowacji
To innowacja o łączeniu osób pod jednym dachem. Jedna z nich posiada wolny pokój i zaprasza drugą do swojego domu. Druga potrzebuje domu i przyjmuje zaproszenie. Jedna zyskuje lokatora, lokatorkę, który wspiera w domowych obowiązkach, opłatach, towarzyszy w codziennym życiu. Druga zyskuje miejsce, do którego może wracać, czuć się bezpiecznie i potrzebną.
Osoby starsze lub osoby z niepełnosprawnościami, które mieszkają pojedynczo często dotyka problem samotności, izolacji i wykluczenia społecznego. Z wiekiem coraz trudniej im samodzielnie funkcjonować. Nierzadko zdarza się też, że takie osoby nie mają nikogo bliskiego, a pomoc wsparcie opiekuńcze ze strony ośrodków pomocy społecznej często bywa niewystarczające.
Jednocześnie możemy znaleźć wiele osób, które z różnych powodów potrzebują mieszkania (np. doświadczyli przemocy domowej, znajdują się w kryzysie bezdomności) i szukają bezpiecznego schronienia czy poprawy warunków bytowych. Problem obu grup rozwiązuje innowacja „Lokator”.
Odbiorcami innowacji są:
Bardzo ważne jest powolne budowanie relacji z adresatami, dokładna i szczegółowa diagnoza ich sytuacji, podniesienie ich kompetencji społecznych. Osoby nadużywające alkoholu i innych substancji psychoaktywnych nie mogą być kandydatami na lokatora – wymagana jest terapia i dłuższy okres abstynencji.
Na tym etapie nie należy się spieszyć, warto dać kandydatom czas na lepsze poznanie się i świadome podjęcie decyzji. Bardzo istotnym elementem jest ścisła współpraca kadry i właściwy przepływ informacji o bieżącej sytuacji adresatów i planowanych działaniach.
Na pomysł innowacji wpadły pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, które na co dzień pracują z osobami zależnymi (niepełnosprawnymi, starszymi, samotnymi), a z drugiej strony mają kontakt z poszukującymi mieszkania.