Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna

Status innowacji

  • 1
    rozwijana
  • 2
    testowana
  • 3
    upowszechniana

O innowacji

Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna w atrakcyjny i przystępny sposób tłumaczy trudne zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi. W ramach pilotażu innowacji powstał też modelowy przepis na tworzenie ilustrowanych poradników psychoedukacyjnych pomagających nie-specjalistom – pacjentom i osobom z ich otoczenia – przyswoić informacje na temat różnych zaburzeń/chorób psychicznych.

Problem

Co dziesiąty Polak z powodu nadmiernego lęku lub stresu cierpi na jakąś fobię, która nierzadko znacząco wpływa na jego życie. Jednocześnie, mimo że jest to problem dotykający tak wiele osób, w społeczeństwie brakuje informacji na temat zaburzeń lękowych. Nie ma w Polsce łatwo dostępnych sposobów na pozyskanie wiedzy, która umożliwiłaby pacjentom lepsze radzenie sobie z własnymi trudnościami związanymi z lękiem, stresem czy obsesyjnymi myślami.

Problemem są też zachowania osób z bliższego i dalszego otoczenia pacjentów. Często nie rozumiejąc natury choroby ulegają tendencji do stereotypizacji i krytykują zachowania osoby z zaburzeniami, a samą chorobę bagatelizują i lekceważą.

To wszystko negatywnie wpływa na samopoczucie osób z zaburzeniami, tym bardziej, że często one same nie wiedzą, co im jest i nie potrafią sobie poradzić ze swoimi problemami.

Pomysł na rozwiązanie

Innowacja to modelowy przepis na tworzenie ilustrowanych poradników psychoedukacyjnych pomagających nie-specjalistom – pacjentom i osobom z ich otoczenia – przyswoić informacje na temat różnych zaburzeń/chorób psychicznych. Treści opracowania pozwalają pacjentowi w zrozumieniu własnych zachowań. Publikacja może być przekazywana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, psychiatrę lub psychoterapeutę pacjentowi, który doświadcza objawów wybranego zaburzenia. W założeniu pacjent czyta publikację samodzielnie i wykonuje opisane ćwiczenia. Może też pracować wspólnie z psychologiem lub z psychiatrą wykorzystując publikację do przezwyciężenia objawów zaburzenia, z którymi nie umie poradzić sobie samodzielnie. Pacjent i lekarz mogą przekazywać książkę kolejnym osobom, żeby im także ułatwić proces dochodzenia do zdrowia i radzenia sobie z podobnymi trudnościami. Innowacja daje szansę na uzupełnienie procesu terapeutycznego – stanowi wsparcie dla specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia psychicznego, którzy dzięki publikacjom w sposób przystępny mogą przedstawić mechanizmy neuropsychologiczne.

Dla kogo?

Odbiorcami innowacji są:

  • profesjonaliści w zakresie ochrony zdrowia psychicznego (psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy),
  • pacjenci doświadczający różnych trudności wynikających ze swojego zaburzenia psychicznego,
  • bliscy i członkowie rodzin pacjentów.

Do tej pory dawałam skróty Bryńskiej [naukowa publikacja dotycząca zaburzeń kompulsyjno-obsesyjnych], ale to jest książka napisana typowo naukowym językiem. Ta publikacja [Ilustrowana Publikacja Psychoedukacyjna] ma akcenty poznawczo ‑behawioralne, ale jest przystępna. Są przykłady ćwiczeń do wykorzystania, jest kolorowa, ma ciekawe ilustracje. Jest takim niezbędnikiem.

lekarka po przeczytaniu Ilustrowanej Publikacji Psychoedukacyjnej

Rynek psychoterapeutyczny jest niedofinansowany, jeśli chodzi o tego typu publikacje. Są ulotki, ale mają do tego dostęp psychiatrzy. W małym stopniu pacjenci dostają materiały psychoedukacyjne. Takie materiały – to są głównie informacje dotyczące leków. Ja sama tworzę materiały psychoedukacyjne dla moich pacjentów: lęk napadowy, zaburzenia dwubiegunowe, lęk uogólniony – generalnie zaburzenia lękowe, bo psychoedukacja tutaj się sprawdza jako pierwszy element terapii (w modelu poznawczo‑behawioralnym, bo np. w podejściu psychodynamicznym może być inaczej).

lekarka po przeczytaniu Ilustrowanej Publikacji Psychoedukacyjnej

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Inspiracją do stworzenia publikacji był kontakt innowatorów, z zawodu psychoterapeutów, z pacjentami oraz wymiana doświadczeń z innymi terapeutami. Zarówno pacjenci, jak i terapeuci zgłaszali potrzebę podręcznych, zrozumiałych i atrakcyjnych graficznie materiałów psychoedukacyjnych, które dostarczałyby podstawowych informacji na temat danego zaburzenia/choroby, przełamywałyby stereotypy i były pomocą w prowadzeniu psychoterapii.

Innowatorzy stworzyli więc ilustrowaną publikację psychoedukacyjną dla osób zmagających się z nadmiernym lękiem i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi pt. „Zaraz stanie się coś strasznego. Pierwsza pomoc dla osób zmagających się z OCD i ich rodzin”. Doświadczenia zdobyte przy pisaniu książki, a także dokonany przegląd literatury naukowej ośmielił autorów do stworzenia innowacyjnego modelu tworzenia Ilustrowanej Publikacji Psychoedukacyjnej.

Kto ją wdrożył?

Łódzka Fundacja Psychoterapii

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content