Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna w atrakcyjny i przystępny sposób tłumaczy trudne zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi. W ramach pilotażu innowacji powstał też modelowy przepis na tworzenie ilustrowanych poradników psychoedukacyjnych pomagających nie-specjalistom – pacjentom i osobom z ich otoczenia – przyswoić informacje na temat różnych zaburzeń/chorób psychicznych.
Problem
Co dziesiąty Polak z powodu nadmiernego lęku lub stresu cierpi na jakąś fobię, która nierzadko znacząco wpływa na jego życie. Jednocześnie, mimo że jest to problem dotykający tak wiele osób, w społeczeństwie brakuje informacji na temat zaburzeń lękowych. Nie ma w Polsce łatwo dostępnych sposobów na pozyskanie wiedzy, która umożliwiłaby pacjentom lepsze radzenie sobie z własnymi trudnościami związanymi z lękiem, stresem czy obsesyjnymi myślami.
Problemem są też zachowania osób z bliższego i dalszego otoczenia pacjentów. Często nie rozumiejąc natury choroby ulegają tendencji do stereotypizacji i krytykują zachowania osoby z zaburzeniami, a samą chorobę bagatelizują i lekceważą.
To wszystko negatywnie wpływa na samopoczucie osób z zaburzeniami, tym bardziej, że często one same nie wiedzą, co im jest i nie potrafią sobie poradzić ze swoimi problemami.
Pomysł na rozwiązanie
Innowacja to modelowy przepis na tworzenie ilustrowanych poradników psychoedukacyjnych pomagających nie-specjalistom – pacjentom i osobom z ich otoczenia – przyswoić informacje na temat różnych zaburzeń/chorób psychicznych. Treści opracowania pozwalają pacjentowi w zrozumieniu własnych zachowań. Publikacja może być przekazywana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, psychiatrę lub psychoterapeutę pacjentowi, który doświadcza objawów wybranego zaburzenia. W założeniu pacjent czyta publikację samodzielnie i wykonuje opisane ćwiczenia. Może też pracować wspólnie z psychologiem lub z psychiatrą wykorzystując publikację do przezwyciężenia objawów zaburzenia, z którymi nie umie poradzić sobie samodzielnie. Pacjent i lekarz mogą przekazywać książkę kolejnym osobom, żeby im także ułatwić proces dochodzenia do zdrowia i radzenia sobie z podobnymi trudnościami. Innowacja daje szansę na uzupełnienie procesu terapeutycznego – stanowi wsparcie dla specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia psychicznego, którzy dzięki publikacjom w sposób przystępny mogą przedstawić mechanizmy neuropsychologiczne.