Dla kogo?
- dorosłe osoby w kryzysie bezdomności (zarówno kobiety, jak i mężczyźni)
- osoby zagrożone kryzysem bezdomności, żyjące w skrajnym ubóstwie, w tym osoby starsze i samotne
Status innowacji
Zanim uruchomisz punkt integracji, trzeba zadbać o:
Kolejnym etapem jest przygotowanie do uruchomienia punktu:
Warsztaty i wsparcie
W ramach testowanej innowacji CPI zrealizowane zostały dwa cykle warsztatów:
Równolegle uczestnicy i uczestniczki mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego / konsultacji psychoterapeutycznych oraz poradnictwa socjalnego. Propozycja ta wynikała z ryzyka, jakie niesie ze sobą udział w warsztatach (np. aktywizacja wspomnień śladów minionych doświadczeń) i chęci zmiany swojej trudnej sytuacji życiowej.
Upowszechnianie rezultatów
Arteterapia kończyła się przygotowaniem wystawy, a praca z ciałem – nagraniem filmu.
W przygotowaniach do wystawy uczestniczyli wszyscy odbiorcy warsztatów. Ich udział nie ograniczał się do udostępnienia powstałych w ciągu sześciu miesięcy prac. Mężczyźni mieli wpływ na wybór przestrzeni wystawowej, na sposób ekspozycji ich tworów, dobór ram. Byli angażowani w wiercenie otworów w ścianach, stawianie konstrukcji do prezentacji rzeźb. Brana była pod uwagę ich opinia co do sposobu nagłośnienia wydarzenia czy formy cateringu. Dzięki temu beneficjenci uczyli się sprawczości, podkreślane było ich prawo do samostanowienia, mogli wykazać się własną zaradnością.
Film początkowo nagrywany był przez osoby prowadzące warsztaty, a następnie przez dwóch wolontariuszy Fundacji Daj Herbatę. Ich wprowadzanie odbywało się stopniowo. Najpierw zostało zapowiedziane ich przyjście, potem jeden z nich brał udział w naszych zajęciach i ustawił sprzęt do nagrywania w oddali, wreszcie panie były gotowe, by udzielić wywiadu przy pełnym oświetleniu, blendzie, mikrofonie i kamerze znajdującej się w bliskiej odległości od nich. Jedne prosiły o podanie pytań, na które będą odpowiadać, inne były gotowe udzielić spontanicznej wypowiedzi. Prowadzące były obecne podczas nagrywania i same brały w nim udział.
Warto jeszcze przed zakończeniem cyklu zastanowić się na przykład nad źródłami finansowania kolejnych działań, celami, do których będą dążyć obie grupy, częstotliwością spotkań czy organizacją wydarzeń towarzyszących.
Zalążkiem była pierwotna działalność Fundacji Daj Herbatę przy Dworcu Centralnym. Tam, raz w tygodniu, wydają posiłki i odzież. Coraz więcej osób pytało, czy mogą w paczce dostać jakąś książkę. Osoby w kryzysie bezdomności mówiły też, że nudzą się chodząc po Warszawie (niektórzy po 30 km), że chętnie poszliby do kina albo teatru, ale wiedzą, że nikt ich tam nie wpuści. Mogą posiedzieć sobie jedynie na kanapie przed salą kinową. Są zainteresowani, ale mają świadomość, że to jest dla nich niedostępne. Bo źle wyglądają, bo nie mają pieniędzy. Pomysł na innowację wyszedł z potrzeby podpowiedzianej przez osoby, które wspiera Fundacja.