Pomiń menu

Wyzwania życia

Innowatorzy:

Klaudia Wos, Anna Nowak, Mateusz Szafrański, Sandra Wojtas, Krystyna Popowska, Anna Pawlak, Celina Kamecka-Antczak

Miejscowość:

Toruń

Typ innowacji:

produkt

Odbiorcy innowacji:
  • młodzież powyżej 16 roku życia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
  • ich nauczyciele

Gra została zaprojektowana w taki sposób, że mogą z niej korzystać także młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz pełnosprawni intelektualnie i ich nauczyciele/opiekunowie.

Gdzie można korzystać z gry?
  • szkoły specjalne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lekką, umiarkowaną i znaczną
  • szkoły ogólnodostępne, w tym z klasami integracyjnymi
  • warsztaty terapii zajęciowej
  • domy pomocy społecznej
  • środowiskowe domy samopomocy
  • inne instytucje prowadzone przez organizacje społeczne, których beneficjentami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną
zrzut-ekranu-2019-05-18-o-11-17-53 Klaudia Wos, Anna Nowak, Mateusz Szafrański, Sandra Wojtas, Krystyna Popowska, Anna Pawlak, Celina Kamecka-Antczak

Opis innowacji

Wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie funkcjonować samodzielnie lub tylko ze sporadyczną pomocą w dorosłym życiu. Jednak edukacja takich osób nierzadko pozostawia wiele do życzenia w zakresie przygotowania do dorosłego życia, m.in. w kwestii edukacji seksualnej. Mimo że te osoby przejawiają zainteresowanie i gotowość do zapoznania się z tym tematem, brakuje przystosowanych dla nich i do nich skierowanych pomocy dydaktycznych. Również ich nauczyciele często nie są przygotowani do prowadzenia takich zajęć i w konsekwencji obawiają się tego.

Gra „Wyzwania życia” wspomaga edukację seksualną osób z niepełnosprawnością intelektualną za pomocą edukacyjnej gra planszowej. Gra, zaplanowana z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną, ale nie tylko o nich, dzięki swojej formie jest przystępna, a przy tym atrakcyjna dla użytkowników. Pozwala w prosty i naturalny sposób poruszać kwestie seksualności człowieka, samodzielności i niezależności, wyrażania uczuć i potrzeb, rodzicielstwa, przemocy seksualnej, zakładania rodziny, bycia w związku oraz współżycia seksualnego. Pozwala także na swobodną rozmowę na ten temat.

Gra może być zarówno wykorzystywana indywidualnie przez samych uczniów, jak i na zajęciach przez nauczyciela. Jest bezpłatnie dostępna w internecie do samodzielnego wydrukowania.

Innowacja została przetestowana w kilku szkołach w województwie kujawsko-pomorskim.

Posłuchaj podcastu

Więcej informacji

Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z innowatorami (tel: 0 516 373 486, mail: wyzwaniazycia@gmail.com).


fot. Aleksander Trafas