Pomiń menu

Proste i pomocne

Innowatorzy:

Daniel Wójcik, Anna Podstawka, Daria Lis, Beata Suścicka, Marta Zapalska, Jagoda Rusowicz, Nike Odya

Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie >>

Typ innowacji:

produkt

Odbiorcy innowacji:
  • osoby starsze z chorobami otępiennymi
  • opiekunowie osób zmagających się z tymi chorobami
  • instytucje zajmujące się opieką nad seniorami, takie jak domy pomocy społecznej, dzienne domy seniora, oddziały psychogeriatryczne
zespol_proste_i_pomocne

Opis innowacji

Proste i pomocne to zestaw 10 narzędzi do terapii osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych. Narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby mogli je samodzielnie wykonać opiekunowie seniorów. Jednocześnie innowatorzy zadbali o to, aby wszystkie narzędzia miały wartość terapeutyczną i były dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych, a jednocześnie pozwalały na aktywny udział opiekuna w terapii.

Innowacja stanowi wsparcie nie tylko dla osób starszych, ale również dla ich opiekunów, którzy bardzo często nie wiedzą co robić z podopiecznymi, w jaki sposób ich aktywizować, jak ćwiczyć pamięć i czym wypełnić czas chorego. Innowacja daje opiekunom szansę na zrobienie czegoś więcej niż tylko podawanie leków. Dzięki tym innowacyjnym narzędziom mogą spędzić z chorymi czas w sposób korzystny dla ich stanu zdrowia, dostarczając im bodźców i rozrywki.

Opisy wszystkich narzędzi oraz instrukcje do ich wykonania (także w postaci filmików) znajdują się na stronie www.prosteipomocne.pl.

Instrukcje wykonania narzędzi są podzielone według stopnia trudności wykonania: łatwe, średnie i trudne. Każde narzędzie zawiera opis z informacjami na temat tego jak pracować z seniorem i po co się to robi. Opiekun powinien rozumieć ideę stosowania danego narzędzia. Materiały potrzebne do wykonania poszczególnych narzędzi są ogólnodostępne. Często są to rzeczy codziennego użytku, np. wytłaczanka do jajek, kasza, kawałek kartonu, piłeczki do ping-ponga itp.

Zarówno same narzędzia, jak i instrukcje ich wykonywania były testowane z udziałem osób starszych z otępieniem i ich opiekunów.

Posłuchaj podcastu

Więcej informacji

Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z autorami innowacji z zespołu Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego (mail: www.alzheimer.wroclaw.pl, kontakt@alzheimer.wroclaw.pl).


fot. Kova Production, Anna Podstawka, Marta Zapalska