Pomiń menu

Ilustrowana publikacja

Innowatorzy:

Ewa Cwalina i Michał Stokwisz

Łódzka Fundacja Psychoterapii >>

Typ innowacji:

model publikacji

Odbiorcy innowacji:
  • profesjonaliści w zakresie ochrony zdrowia psychicznego (psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy)
  • pacjenci doświadczający różnych trudności wynikających ze swojego zaburzenia psychicznego
  • bliscy i członkowie rodzin pacjentów
ewa-200x300 Ewa Cwalina
michal-200x300 Michał Stokwisz

Opis innowacji:

Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna w atrakcyjny i przystępny sposób tłumaczy trudne zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi. W ramach pilotażu innowacji powstał też modelowy przepis na tworzenie ilustrowanych poradników psychoedukacyjnych pomagających nie-specjalistom – pacjentom i osobom z ich otoczenia – przyswoić informacje na temat różnych zaburzeń/chorób psychicznych.

Treści opracowania pozwalają pacjentowi w zrozumieniu własnych zachowań. Publikacja może być przekazywana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, psychiatrę lub psychoterapeutę pacjentowi, który doświadcza objawów wybranego zaburzenia. W założeniu pacjent czyta publikację samodzielnie i wykonuje opisane ćwiczenia. Może też pracować wspólnie z psychologiem lub z psychiatrą wykorzystując publikację do przezwyciężenia objawów zaburzenia, z którymi nie umie poradzić sobie samodzielnie.

Pacjent i lekarz mogą przekazywać książkę kolejnym osobom, żeby im także ułatwić proces dochodzenia do zdrowia i radzenia sobie z podobnymi trudnościami.
Innowacja daje szansę na uzupełnienie procesu terapeutycznego – stanowi wsparcie dla specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia psychicznego, którzy dzięki publikacjom w sposób przystępny mogą przedstawić mechanizmy neuropsychologiczne.

Zobacz film

Więcej informacji

Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z innowatorami pod adresem mailowym: terapiapoludzku@gmail.com.