Debata

Debata "Razem ale osobno. O osamotnieniu w tłumie."

Żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo nawiązać kontakt, połączyć się z inną osobą nawet z drugiego końca świata. Możemy tworzyć wiele relacji. Wydaje się, że w takich warunkach osamotnienie nie powinno być problemem. Jednak jest zupełnie odwrotnie. 

Zapraszamy na debatę „Razem ale osobno. O osamotnieniu w tłumie.”

Organizatorem spotkania jest Fundacja Stocznia.

Do czego Cię zapraszamy?

Zapraszamy do dyskusji na temat osamotnienia zorganizowanej w nawiązaniu do jednego z tematów priorytetowych w I naborze Inkubatora pomysłów: “przeciwdziałanie osamotnieniu osób doświadczających wykluczenia społecznego”.

Coraz częściej słychać, że jako społeczeństwo doświadczamy epidemii samotności. Podczas debaty postaramy się odpowiedzieć na pytania:

  • Czym jest osamotnienie? Czym się różni od samotności?
  • Jakie są konsekwencje osamotnienia jednostki dla niej samej, a jakie dla społeczności?
  • Jakie grupy są szczególnie narażone na osamotnienie?
  • Jakie działania możemy podjąć, żeby zwalczać ten problem?

Wydarzenie kierujemy do osób, które zastanawiają się nad tym, czy wziąć udział w naborze do Inkubatora pomysłów, oraz do tych, którzy już tę decyzję podjęli i przygotowują swoje zgłoszenia. Do udziału zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowane tematem osamotnienia.

Debata jest częścią projektu „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” realizowanego w latach 2024-2028 ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Ośrodkiem Ewaluacji oraz Klubem Inteligencji Katolickiej.

Uczestnicy i uczestniczki debaty

Prowadzący: Maciej Onyszkiewicz – Fundacja Stocznia

Paneliści i panelistki:

  • Monika Szubrycht – współautorka książki „Epidemia samotności”,
  • Urszula Lewoc – psycholożka, Stowarzyszenie Mudita.
  • Kuba Wygnański – socjolog, Fundacja Stocznia.

Monika Szubrycht

Dziennikarka, polonistka, neurologopedka. Autorka cyklu reportaży i wywiadów "Autyzm. Bliski daleki świat", wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską „Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa” oraz książki „Szczęśliwe i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”. Wspólnie z Agnieszką Łopatowską napisała książkę „Epidemia samotności. Jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie”. Współzałożycielka Fundacji Po Mojemu. Współpracuje z serwisami: Hello Zdrowie i Kobieta.rp.pl. Prowadzi wykłady i szkolenia dotyczące spektrum autyzmu.

Urszula Lewoc

Psycholożka, mająca doświadczenie pracy z osobami z niepełnosprawnościami i ich bliskimi w warsztacie terapii zajęciowej, wolontariuszka Stowarzyszenia Mudita, w którym działała m.in. na rzecz osób uchodźczych z niepełnosprawnościami. Pracuje z dziećmi mierzącymi się z różnymi wyzwaniami zdrowia psychicznego i ich rodzicami, a także z osobami dorosłymi potrzebującymi wsparcia psychologicznego. Od niedawna specjalistka ds. ustalania poziomu potrzeby wsparcia w wojewódzkiej komisji ds. orzekania o niepełnosprawności, a już niedługo – trenerka zatrudnienia wspomaganego. Facylitatorka metod radzenia sobie ze stresem opracowanych przez WHO. Zna bariery, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami – nie tylko architektoniczne i technologiczne, ale także społeczne, które niejednokrotnie prowadzą do poczucia osamotnienia i zagubienia. Stara się działać na rzecz włączenia społecznego i jak najbardziej inkluzywnego i otwartego świata.

Kuba Wygnański

Socjolog, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożyciel i obecnie Prezes Zarządu Fundacji Stocznia. Działacz opozycji demokratycznej w latach 80-tych. Uczestnik rozmów Okrągłego Stołu. Jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce od początku lat 90-tych. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w działalności na rzecz i w trzecim sektorze, a także budowania relacji organizacji z administracją centralną, samorządami i biznesem. Współautor wielu innowacyjnych przedsięwzięć społecznych np. NaprawmyTo.pl (od 2012 do teraz), portalu ngo.pl - największego w Europie portalu środowiskowego skierowanego do organizacji społecznych, Dane po warszawsku, Moja Polis. Od 2016 specjalista ds. inkubacji innowacji społecznych w Inkubatorze pomysłów, od grudnia 2020 zaangażowany w działania Katalizatora innowacji społecznych, gdzie zajmował się głównie rzecznictwem i akceleracją innowacji społecznych. Juror w Europejskim konkursie na innowacje społeczne (2013-2015), jeden z kluczowych ekspertów w projekcie European Social Innovation Alliance (2022-2023). Od 2018 - Ashoka Senior Fellow. Autor publikacji i wykładów nt. innowacji społecznych i warunków ich rozwoju m.in. serii zajęć na Uczelni Korczaka w Warszawie.

Maciej Onyszkiewicz

Socjolog, absolwent Instytutu Socjologii UW oraz resocjalizacji na APS-ie. Naukowo interesuję się zbiorowymi stosunkami pracy, w szczególności zinstytucjonalizowaną partycypacją pracowniczą. Jest członkiem zespołu redakcyjnego magazynu Kontakt. W Stoczni zajmuje się badaniami i ewaluacją projektów społecznych.

Nagranie z debaty

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 26 sierpnia do 30 września 2024 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, 
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego 

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.  

Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content