Klub dyskusyjny dla dorosłych użytkowników AAC

Status innowacji

  • 1
    rozwijana
  • 2
    testowana
  • 3
    upowszechniana

O innowacji

Innowacja polega na organizowaniu spotkań w formule online i offline dla dorosłych użytkowników i użytkowniczek AAC. Spotkania te są okazją do rozmowy z zachowaniem wszystkich zasad kontaktu przy użyciu alternatywnych i wspomagających form komunikacji. Odbywa się to dzięki uczestnictwu wolontariuszy i wolontariuszek – studentów i studentek logopedii, którzy pośredniczą w trakcie spotkania Klubu w przekazywaniu wypowiedzi uczestników i uczestniczek.
Innowacja umożliwia dorosłym użytkownikom i użytkowniczkom AAC bardziej aktywne uczestniczenie w życiu społecznym, a także poznanie nowych osób oraz nawiązanie z nimi relacji.

Problem

Dla większości z nas komunikacja wykracza poza bliskie relacje w kręgu rodzinnym. Rozmawiamy z wieloma różnymi osobami, z wielu różnych powodów. Często komunikujemy się z naszymi sąsiadami i znajomymi, a także z ludźmi, którzy świadczą nam jakieś usługi, np. z kierowcą autobusu, sprzedawcą, urzędnikiem, lekarką, kelnerką, nauczycielem. Osoby używające komunikacji wspomaganej i alternatywnej również mają takie potrzeby, jednak możliwość ich realizacji jest znacznie utrudniona z powodu kłopotów z inicjowaniem i prowadzeniem rozmowy, co nieraz związane jest z współwystępującą niepełnosprawnością ruchową.

Użytkownicy AAC często czują się więc nierozumiani, onieśmieleni i zdenerwowani oraz potrzebują pomocy w nawiązaniu nowych znajomości.

Pomysł na rozwiązanie

Aktywność społeczna, której komunikacja jest kluczową składową, jest bardzo istotna dla rozwoju i jakości życia. Zwiększa poczucie sensu życia i przynależności. Ma korzystny wpływ na zdrowie, zmniejsza ryzyko depresji. Jest potrzebna do nawiązywania kontaktów, przyjaźni i długoterminowych związków. Uczestnictwo w życiu szerszej społeczności, interakcje towarzyskie, wspólne uczenie się, zabawa czy wypoczynek stymulują i wspierają budowanie relacji. Dlatego udział w klubie dyskusyjnym daje osobom posługującym się AAC liczne korzyści. Oto niektóre z nich:

  • możliwość publicznego wypowiadania się,
  • uwolnienie od napięcia związanego z samodzielnym wypowiadaniem się,
  • okazja do porozumiewania się z innymi osobami o podobnych trudnościach,
  • możliwość zobaczenia, jak odbierana jest własna wypowiedź przez inne osoby,
  • czerpanie inspiracji z wypowiedzi innych,
  • dzielenie się doświadczeniami i zainteresowaniami,
  • wystarczający czas na opracowanie i przedstawienie własnej wypowiedzi,
  • respektowanie zasad komunikacji, wzajemny szacunek,
  • komunikowanie się z różnymi partnerami komunikacyjnymi,
  • poczucie akceptacji w grupie rozmówców,
  • nawiązanie nowych relacji, rozwój społeczny.

Dla kogo?

Innowacja adresowana jest do dorosłych osób używających komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Osoby te często miewają trudności z inicjowaniem i prowadzeniem rozmowy, co nieraz związane jest z współwystępującą niepełnosprawnością ruchową lub nieznajomością przez otoczenie ich sposobów komunikowania się. Użytkownicy AAC nierzadko czują się więc nierozumiani, onieśmieleni i zdenerwowani oraz potrzebują pomocy w nawiązaniu nowych znajomości.

Spotkania klubu są super. Chętnie słucham innych, poznaję nowe osoby, spotkałem dawnych przyjaciół. Mam okazję rozmawiać również o sobie. Uważam, że działalność klubu jest bardzo potrzebna. Lubię to. Mogę wymieniać się doświadczeniami i czegoś nowego się dowiedzieć, poznać nowych ludzi, zapytać o nurtujące mnie tematy, a także pośmiać się, pożartować i miło spędzić czas.

Uczestnik innowacji

Komunikacja wspomagająca i alternatywna, czyli AAC (Augmentative and Alternative Communication), to różne metody stosowane do wspierania porozumiewania się. Skupiamy w klubie osoby niemówiące z niepełnosprawnością ruchową w różnym stopniu, co profesjonalnie nazywa się sprzężeniem. Jednak, co ważne, ich poziom sprawności intelektualnej jest na wysokim poziomie.

Innowatorka

Raczej nie mam większych trudności w komunikowaniu się. Występują one tylko wtedy, gdy osoba, z którą chce porozmawiać, boi się tego, że będzie rozmawiała z osobą z niepełnosprawnością i sobie z tym nie poradzi. Doświadczenia w komunikacji mam duże, ale czasami bywa tak, że osoba, z którą rozmawiam, nie do końca dopytuje mnie, o co mi chodzi, i sama „odpowiada sobie na pytania”, nie lubię tego.

Uczestnik innowacji

Chodzi o społeczne uświadamianie. Chciałabym zachęcić specjalistów z różnych ośrodków do takich aktywności. To mój główny cel, aby terapeuta AAC lokalnie próbował zaktywizować osoby z taką niepełnosprawnością w formie klubu dyskusyjnego.

Innowatorka

Kto może ją wdrożyć?

Organizatorami klubu mogą być placówki, instytucje i organizacje, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową oraz na rzecz osób o złożonych potrzebach komunikacyjnych, a także uczelnie kształcące studentów i studentki w obszarach: pedagogiki, rehabilitacji, psychologi lub innych nauk związanych z pracą z osobami z niepełnosprawnością.

Przepis na innowację czyli jak ją wdrożyć

Spotkania klubu mogą odbywać się na żywo lub online. W obu przypadkach forma klubu zakłada uzyskanie możliwie jak największego usamodzielniania się uczestników i dostarczenie im odpowiednich rozwiązań, które sprawią, że przestaną być zależni w komunikowaniu się od osób z najbliższego otoczenia oraz dostrzegą korzyści płynące z samodzielnego i niezależnego porozumiewania się.

Częstotliwość i czas trwania

W trakcie pilotażu spotkania klubu odbywały się średnio raz w miesiącu (w większości online, a tylko dwa razy na żywo). Trwały około 2 godzin w przypadku spotkań online i około 3 godzin w przypadku spotkań na żywo. Wydaje się, że czas spotkania nie powinien być dłuższy.

Liczba uczestników

W spotkaniach klubu brało udział stale od 8 do 12 użytkowników AAC, około 10–15 studentów logopedii, 3 osoby prowadzące oraz jeden superwizor. Ze względów organizacyjnych grupa nie powinna być liczniejsza.

Co jest niezbędne do organizacji klubu?

Do organizacji spotkań klubu w formie online niezbędny jest oczywiście dostęp do internetu, a także platforma do prowadzenia wideokonferencji, dająca możliwość spotkań w podgrupach (pokojach), np. Zoom. Organizacja klubu dyskusyjnego w takiej formie może wymagać przeszkolenia z obsługi platformy wideokonferencyjnej. W przypadku spotkań stacjonarnych organizacja wymaga lokalu odpowiednio przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo trzeba zapewnić uczestnikom transport, poczęstunek oraz – w przypadku formy hybrydowej – komputer, mikrofon, nagłośnienie i projektor.

Rola osób prowadzących i wspierających klub

Niezależnie od formuły trzeba zadbać o obecność osób prowadzących i partnerów komunikacyjnych. Przydatna jest też obecność superwizora, który obserwuje spotkania klubu, a także dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami z osobami prowadzącymi, pomagając w ten sposób udoskonalić formułę spotkań.

Niestety dotarcie do większej grupy osób z niepełnosprawnością posługujących się AAC bywa problematyczne. Dorośli użytkownicy AAC często pozostają na stałe w domach i nie mają dostępu do urządzeń wysokiej technologii i internetu. Nie sprzyja to utrzymywaniu regularnych kontaktów z osobami spoza rodzinnego otoczenia.

W trakcie pilotażu klubu dyskusyjnego organizatorzy podjęli próby dotarcia do użytkowników za pomocą Facebooka (poprzez organizowanie wydarzeń i zamieszczanie postów z informacjami na różnych grupach), komunikatory internetowe (poprzez przesyłanie wiadomości do konkretnych osób, specjalistów i znajomych) oraz e-mailowe zaproszenia i prośby o kontakt do instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Warto stworzyć na potrzeby spotkań bazę kontaktów – specjalistów, użytkowników AAC, ich rodziców i opiekunów, a także instytucji, placówek, firm czy organizacji pozarządowych, które wyraziły chęć współpracy (np. w zakresie pomocy w zapraszaniu do udziału w spotkaniach).

Każde spotkanie powinno być prowadzone według ustalonego planu, zgodnie ze wspólnie przyjętymi zasadami, takimi jak nieprzerywanie innym, niekrytykowanie cudzych wypowiedzi, prawo do własnego zdania, odmowy wypowiedzi czy odpowiedzi na pytania, konieczność zachowania tajemnicy wypowiedzi innych użytkowników, wypowiadanie się tylko we własnym imieniu. Formuła spotkań powinna być otwarta na gości i aktualne wydarzenia, a także na zmianę tematu dyskusji na życzenie użytkowników. Każdy z uczestników powinien mieć również prawo, jeśli odczuwa taką potrzebę, przedstawić swój osobisty problem lub podzielić się z innymi refleksjami ze swojego życia. Po spotkaniach klubu warto też odbyć krótkie rozmowy z partnerami komunikacyjnymi, mające na celu podzielenie się odczuciami, przemyśleniami i opiniami.

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Inicjatorką klubu dyskusyjnego jest Karolina Kamińska, która – bazując na swoich osobistych i zawodowych doświadczeniach – uruchomiła go wspólnie z Hubertem Żelazko i Gabrielą Lorens. Wszyscy troje są neurologopedami, specjalistami pracującymi na co dzień z pacjentami z trudnościami w porozumiewaniu się, posługującymi się komunikacją alternatywną i wspomagającą. W trakcie testowania tej metody, aby udoskonalić formę spotkań klubu dyskusyjnego, innowatorów wspierała specjalistka z zakresu komunikacji AAC, superwizorka – Agnieszka Pilch.

Po pewnych etapach edukacji, osoby niemówiące i z niepełnosprawnością ruchową nie mają zbyt wielu możliwości spotykania się z innymi ludźmi. Niektórzy są niejako uwięzieni we własnych domach, bowiem wyjście “na spacer” to jest wielka wyprawa. Inni mają więcej możliwości, jak np. trzech naszych użytkowników, którzy mieszkają w Zamościu w przygotowanym dla nich domu – bez rodziców, ale z asystentami. To dla nich jest bardzo ważne, aby być samodzielnym. Takie miejsca dają poczucie dużej niezależności oraz są odciążeniem dla rodziny – wyjaśnia autorka innowacji.

W Polsce edukacja takich osób wygląda różnie – niektórym się udaje trafić pod właściwe skrzydła, innym nie. Gdy kończą szkołę, te kontakty zanikają, każdy praktycznie wraca do swojego świata. Na przykład mój brat uczy się zdalnie w liceum integracyjnym w Warszawie, ponieważ niestety w jego proces adaptacji w szkole nie należał do zbyt udanych. Wracając do klubu, chodzi nam o to, by uczestnicy mogli się spotkać, porozmawiać o wszystkim, ale też omówić swoje trudności, podzielić się swoimi doświadczeniami. Chodzi o sieciowanie osób z podobnymi problemami, które nie mają sposobów na aktywizację społeczną. To także okazja do takiej luźnej rozmowy, jak z kolegą na piwie, jak i do poruszenia poważniejszych tematów – dodaje Karolina Kamińska

 

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content