Autorki innowacji „PoMOSTy”

  • Ludmiła Kruszewska

    Pomysłodawczyni innowacji PoMOSTy, animatorka kultury, pracowniczka młodzieżowa, absolwentka sztuk społecznych (2021) oraz kulturoznawstwa (2018) na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy bliska jest jej idea zaangażowania do działania grup lokalnych, młodzieży oraz społeczności zagrożonych wykluczeniem. Zależy jej, aby to od społeczności wychodził impuls tworzenia i mówienia o sobie swoim własnym głosem. Obecnie pracuje na warszawskiej Pradze z dziewczynami pochodzącymi
    z trudnych środowisk.

  • Karolina Cienciała

    Psycholożka, trenerka rozwoju osobistego, coachyca, innowatorka. Od wielu lat towarzyszy młodym ludziom w procesie dorastania i rozwoju. Wierzy, że odzyskiwanie sprawczości i decyzyjności zaczyna się od wzmacniania poczucia własnej wartości, a każda zmiana od akceptacji. Istotą jej podejścia do rozwoju jest budowanie motywacji i zaangażowania poprzez odkrywanie swoich wartości, potrzeb i możliwości. Jej doświadczenie we wspieraniu osób narażonych lub dotkniętych wypaleniem zawodowym, szczególnie wśród osób wykonujących pracę skoncentrowaną na niesieniu pomocy innym, zaskutkowało wyposażeniem innowacji również w narzędzia budowania odporności psychicznej dla kadry opiekuńczo-wychowawczej.

Kontakt

Ludmiła Kruszewska

Karina Cienciała

Innowacja społeczna "PoMOSTy

Innowacja PoMOSTy polega na wzmocnieniu młodzieży z ośrodków socjoterapeutycznych (MOSów). Na innowację składają się dwa ważne elementy. Pierwszym z nich jest budżet partycypacyjny realizowany na terenie MOS. Działanie polega na tym, że grupa wychowanków opracowuje własne pomysły na projekty, które później zostają przedstawione całej społeczności MOS i poddane pod głosowanie. Nad realizacją procesu głosowania czuwa tzw. grupa liderska: 6-osobowy zespół złożony z wychowanków (3 os.) i kadry ośrodka (3 os.). Dzięki temu młodzież ma możliwość uzyskania realnego wpływu (poczucia sprawczości) na rozdysponowanie pieniędzy na różne inwestycje w placówce. Działania te nieco odwracają rolę, stawiając młodzież w roli aktywistów i działaczy, a nie tylko odbiorców wsparcia.

Poznaj innowację

Skip to content