Debata

Debata "Wspólna przyszłość. Jak budować społeczności włączające osoby z doświadczeniem migracji."

W Polsce mieszka coraz więcej osób, które mają za sobą doświadczenie migracji, w tym uchodźctwa. Jak możemy tworzyć otwarte i wspierające społeczności? Co możemy zaoferować osobom z doświadczeniem migracji, a czego od nich się nauczyć? Jak budować lokalne społeczności razem z nimi? Jakie instytucje i organizacje mogą nam w tym pomóc?

Zapraszamy na debatę „Wspólna przyszłość. Jak budować społeczności włączające osoby z doświadczeniem migracji.”

Osoby zapisane otrzymają wiadomość zwrotną z linkiem do platformy ZOOM. Spotkanie będzie nagrywane.

Organizatorem spotkania jest Klub Inteligencji Katolickiej.

Do czego Cię zapraszamy?

Zapraszamy do dyskusji na temat tworzenia otwartych społeczności dla osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. Wydarzenie kierujemy do osób, które zastanawiają się nad tym, czy wziąć udział w naborze do Inkubatora pomysłów, oraz do o tych, którzy już tę decyzję podjęli i przygotowują swoje zgłoszenia.

Debata jest częścią projektu „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” realizowanego w latach 2024-2028 ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Ośrodkiem Ewaluacji oraz Klubem Inteligencji Katolickiej.

Uczestnicy i uczestniczki debaty

  • Khedi Alieva – aktywistka i animatorka społeczna, uchodźczyni, pochodzi z Czeczenii, mieszka w Polsce od 2013.
  • Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. integracji migrantów i migrantek w Lublinie.
  • Natalia Mindowicz – pracuje w Dziale Programowym Przejścia Dialogu (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego), odpowiadając za wydarzenia integracyjne i międzykulturowe dla migrantów/ek oraz społeczności przyjmującej.
  • Aleksandra Kosior – specjalistka w Zespole Dialogu Międzykulturowego WCRS.

  • Szymon Rębowski – redaktor, członek redakcji Magazynu Kontakt, redaktor wicenaczelny w latach 2019-2024. Redaktor prowadzący książki „Pamiętniki Uchodźcze”, wydanej przez Magazyn Kontakt i Klub Inteligencji Katolickiej. Obecnie pracuje w portalu MamPrawoWiedziec.pl.

Khedi Alieva

Aktywistka i animatorka społeczna. Uchodźczyni, pochodzi z Czeczenii, mieszka w Polsce od 2013. Z wykształcenia pedagożka, członkini trzech kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku oraz Rady uchodźców i uchodźczyń w Warszawie. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Inicjatorka Domu Międzykulturowego w Gdańsku. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół, studentów, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat migracji i różnorodności kulturowej. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców realizowanych w Uniwersytecie Gdańskim. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne. Prowadzi restaurację – przedsiębiorstwo społeczne w Warszawie, gdzie zatrudnia osoby z doświadczeniem uchodźstwa.

Anna Dąbrowska

Ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Nauk Prawnych PAN, a także kurs trenerski Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP). Była związana z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” i programem Akademia Obywatelska, była koordynatorką projektu Witamy w Lublinie. W Homo Faber jest od 2005 roku. Od 2011 roku jest prezeską Stowarzyszenia. Jest przewodniczącą Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. integracji migrantów i migrantek w Lublinie. Jest trenerką, prowadzi szkolenia z praw człowieka, antydyskryminacji, wrażliwości kulturowej. Przez wiele lat współpracowała z Wojewódzką Komendą Policji, Miejską Komendą Policji w Lublinie oraz Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej szkoląc funkcjonariuszy i funkcjonariuszki z praw człowieka. Jest laureatką Nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2018), Wolontariuszki Roku Lubelszczyzny (2021) oraz Nagrody im. Andrzeja Wajdy (2022).

Natalia Mindowicz

Absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa, pracuje w Dziale Programowym Przejścia Dialogu (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego), odpowiadając za wydarzenia integracyjne i międzykulturowe dla migrantów/ek oraz społeczności przyjmującej.

Aleksandra Kosior

Absolwentka polonistyki oraz ukrainistyki UWr, specjalistka w Zespole Dialogu Międzykulturowego WCRS. Na co dzień pracuje w Dziale Programowym Przejścia Dialogu oraz wspiera działania z zakresu edukacji międzykulturowej.

Szymon Rębowski

Redaktor. Członek redakcji Magazynu Kontakt, redaktor wicenaczelny w latach 2019-2024. Redaktor prowadzący książki „Pamiętniki Uchodźcze”, wydanej przez Magazyn Kontakt i Klub Inteligencji Katolickiej. Obecnie pracuje w portalu MamPrawoWiedziec.pl. Był redaktorem serii „Zeszytów do debat historycznych” wydawanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Przez wiele lat współpracował z warszawskim Domem Spotkań z Historią. Współtworzył platformę edukacyjną „Wojna i pamięć” poświęconą polskim robotnikom przymusowym w czasie II wojny światowej.

Nagranie z wydarzenia

Nagranie z wydarzenia można znaleźć na fanpage’u Klubu Inteligencji Katolickiej.

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 26 sierpnia do 30 września 2024 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, 
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego 

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.  

Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content