
Warsztaty "Różnorodność jako inspiracja: projektowanie innowacji społecznych przeciwdziałających wykluczeniu." w Białymstoku
W ramach II naboru pomysłów na innowacje społeczne w dn. 24 marca w Białymstoku odbyły się warsztaty „Różnorodność jako inspiracja: projektowanie innowacji społecznych przeciwdziałających wykluczeniu.” organizowane przez Fundację Stocznia we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej WIDOK. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Sikorska, projektantka usług, facylitatorka procesów projektowych, edukatorka.
Spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, na Kampusie Uniwersyteckim.

Zaangażowanie, otwartość i kreatywność uczestników i uczestniczek pozwoliły stworzyć inspirującą przestrzeń do wymiany myśli i projektowania rozwiązań. W spotkaniu wzięło udział prawie 30 osób z różnych organizacji, instytucji i firm, które przez 6 godzin zastanawiały się, jak urealnić swoje koncepcje wspierające osoby wykluczone i osamotnione, np.
- nauki gotowania dla dzieci stosujących bardzo rzadkie diety,
- tworzenia miejsc pracy dla osób z autyzmem,
- włączania imigrantów przez kultywowanie ludowych pieśni i eksplorowanie tradycji,
- odkurzenia podejścia do ogródków szkolnych, społecznych i zielarstwa,
- otwarcia instytucji kultury na inicjatywy grup nieformalnych.

- równość nie zawsze znaczy sprawiedliwość (equality vs equity)
- integracja niekoniecznie jest współdziałaniem (może być nawet przemocowa)
- tolerancja czasami nie idzie w parze z szacunkiem (szacunek to uznanie podmiotowości)
- kluczowe jest przyjęcie perspektywy osób, które chcemy wspierać i współprojektowanie z nimi innowacji,
- często padamy ofiarą BIAS (zakłóceń poznawczych) i wydaje nam się, że znamy lepiej potrzeby osób, który pomagamy niż one same,
- bardzo pomocne jest spojrzenie z zewnątrz i naradzenie się w grupie. Wtedy szybciej wyłapuje się słabe punkty i mielizny.
Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje ciekawymi pomysłami na innowacje społeczne, a zdobyta wiedza i nowe kontakty będą dla uczestników i uczestniczek cennym wsparciem w dalszej działalności.
Foto Grzegorz Dąbrowski
Inkubator pomysłów
Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.
Nabór do Inkubatora trwa od 3 marca do 14 kwietnia 2025 r.
Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:
- pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
- ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem,
- uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego
W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.
W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.
Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.
Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.
Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.