
Warsztaty „Design thinking dla inicjatyw społecznych” w Lublinie
W ramach naboru 21 marca 2025 w Lublinie odbyły się bezpłatne, całodniowe warsztaty „Design thinking dla inicjatyw społecznych”, przygotowane przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie we współpracy z Urzędem Miasta Lublina i Stowarzyszeniem Homo Faber.
Zapraszając do udziału w warsztatach Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni Prezydenta Miasta Lublina, mówiła:
„Zachęcam do udziału w warsztatach wszystkie osoby, które chcą zmieniać swoją okolicę i są otwarte na innowacyjne, nieszablonowe pomysły. Wszyscy ich potrzebujemy. Organizacje pozarządowe realizujące te warsztaty gwarantują ich jakość”.
Wydarzenie skierowane było do wszystkich osób zainteresowanych innowacjami i uzyskaniem wsparcia na przygotowanie i testowanie pomysłu w obszarze włączenia społecznego. Jego celem było kreatywne podejście do planowania i doboru metod działania, tworzenie planu zgodnego z etapami pracy metodą projektu i nauka przez analizę dobrych i złych praktyk.
Uczestnicy i uczestniczki z organizacji pozarządowych z Lublina, Puław, Pilawy, Piaseczna przeszli przez cały cykl projektowy, od poznania potrzeb, przez diagnozę, stawianie celów, analizę zasobów, wybór metod, realizowanie działań do monitoringu i ewaluacji. Całość była umieszczona w kontekście lokalnych wspólnot, z którymi warto współpracować.
Katarzyna Resiak z piaseczyńskiego Centrum Kultury zastanawia się nad pomysłem, w którym wydarzenia kulturalne służyłyby lepiej osobom w spektrum autyzmu i szerzej OzN:
„Część warsztatów, która dotyczyła wiedzy nt. podstaw działań społecznych, sfer życia społecznego pokazała mi jak, pełniąc poszczególne role społeczne, próbujemy dopasować się do osób potrzebujących” – mówiła po zakończeniu warsztatów.
Krystyna Krzyżanowska-Mróz (Fundacja Aktywności Obywatelskiej) powiedziała:
„Chciałabym wykorzystać tę wiedzę do pracy z seniorami”.
Pracująca w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublina Małgorzata Zmysłowska przedstawiła perspektywę osoby z instytucji publicznej:
„To bardzo pomocne w planowaniu narzędzia, które można wykorzystać przy pisaniu polityk czy realizowaniu mniejszych i większych projektów. Zwłaszcza przydatne wydało mi się szukanie prostych rozwiązań i odpowiadanie sobie na pytania: dla kogo są nasze działania, jakie są potrzeby tych osób, co może się w tym działaniu nie udać?”
Małgorzata Zmysłowska podkreślała wartość prostego, rozłożonego na części pierwsze i przeprowadzonego na przykładach sposobu prowadzenia narracji.
Michał Gawriłow, który zastanawia się nad innowacją poświęconą nowoczesnemu nauczaniu historii, również kładł nacisk na to, jak ważne jest przyglądanie się odbiorcy działań społecznych. Mówił:
„Przypadłością ludzi kreatywnych jest to, że są wizjonerami, ale czasem potrzebują zatrzymania się i namysłu. Warsztaty oceniam jako bardzo treściwe, esencjonalne, nie przytłaczające. Widać duże umiejętności trenerskie prowadzących”.
Design thinking dla inicjatyw społecznych poprowadzili Piotr Skrzypczak, politolog, mediator, trener antydyskryminacyjny, współzałożyciel Stowarzyszenia Homo Faber i lubelskiego Baobabu oraz Kristina Jonauskaite, założycielka Ośrodka Kultury Białoruskiej Doświed, od 4 lat szefowa Międzykulturowej Szkoły Liderów i Liderek.
Piotr Skrzypczak przed rozpoczęciem spotkania wyróżnił korzyści dla osób szkolących się, zogniskowane wokół trzech tematów:
- poznania innych osób, które próbują działać w podobnym obszarze,
- poznania udanych i nieudanych przykładów działań bardziej doświadczonych osób oraz
- indywidualnej oceny własnych pomysłów na działania społeczne.
„Jestem uchodźczynią z Ukrainy, studiuję na UMCS na kierunku migracje i mobilność, współpracuję ze stowarzyszeniem Homo Faber, jestem absolwentką Międzynarodowej Szkoły Liderek i Liderów. Myślę o zgłoszeniu innowacji związanej z integracją, być może nie tylko dla osób z krajów sąsiadujących z Polską” – opowiadała o swoim pomyśle na innowację Irina Finchuk
„Mogę na razie powiedzieć, że realizujemy w tej chwili projekt, do którego zapraszamy osoby z krajów arabskich”.
„Uczestnicy podczas warsztatów szukali kreatywnych rozwiązań na rozmaite społeczne problemy, na które nie ma jednego oczywistego rozwiązania. Do tego właśnie przydaje się metoda design thinking” – podsumowała koordynatorka Inkubatora pomysłów w KIK Warszawa Marta Chrząstowska.
Wspólnie grupa wygenerowała najbardziej odlotowe pomysły jak pozbyć się śladów masowej obecności gołębi w centrum miasta. Ćwiczeniom dodatkowego smaku dodawały role, które wylosowali uczestnicy w trakcie zajęć. Można było wypowiadać się z perspektywy mieszkanki/mieszkańca, prezydenta miasta, radnej opozycji lub przedstawicielki lokalnej prasy.
Teraz czekamy na pocztówki z Lublina zawierające indywidualne podsumowanie wrażeń z warsztatów każdego z uczestników. To będzie miła pamiątka wspólnej pracy w Lublinie.
Inkubator pomysłów
Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.
Nabór do Inkubatora trwa od 3 marca do 14 kwietnia 2025 r.
Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:
- pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
- ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem,
- uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego
W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.
W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.
Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.
Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.
Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.