Spotkanie "Razem w różnorodności: dialog o migracjach"

3 kwietnia w przestrzeni Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” przy ul. Markowskiej 16 odbyło się spotkanie pod hasłem „Razem w różnorodności. Dialog o migracjach”.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach II naboru do Inkubatora pomysłów przez Klub Inteligencji Katolickiej we współpracy z Ewą Stokłuską i Magdaleną Sadurą – doświadczonymi trenerkami specjalizującymi się w pracy z różnorodnością i procesami partycypacyjnymi.

Spotkanie prowadzone było metodą facylitacji dialogu, rozwijaną przez Nansen Center for Peace and Dialogue. To podejście, jak podkreślają organizatorki, pozwala na bezpieczną i uważną rozmowę, nawet w obszarach naznaczonych napięciem, różnicą zdań czy niepewnością.

„W duchu różnorodności próbuje się wyłuskać to, co najlepsze w człowieku” – powiedział jeden z uczestników, Michał, odpowiadając na pytanie otwierające: „Czym jest dla Ciebie różnorodność”?

Inni wskazywali również na trudne aspekty odmienności.

„Środowisko, w którym nie czuję się komfortowo, bo to osoby nie takie jak ja” – przyznała szczerze Ania.

Dla Aliny, uczestniczki z doświadczeniem migracyjnym, różnorodność ma wymiar głęboko osobisty:

„W moim kraju za bycie LGBT możesz iść do więzienia, za inny kolor skóry możesz iść do więzienia, za inne zdanie możesz iść do więzienia. Dla mnie różnorodność to przeciwieństwo dyktatury.”

W spotkaniu udział wzięły 22 osoby – przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji takich jak: Migrant Info Point, Fundacja Polska Gościnność, Niezniszczalna Ukraina, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Stacja Praga, Polskie Forum Migracyjne, Solidarność Kobiet, Fundacja dla Migrantów Dobry Start, Teach For Poland, a także osoby prywatne.

W duchu różnorodności próbuje się wyłuskać to, co najlepsze w człowieku.

Michał uczestnik spotkania

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 3 marca do 14 kwietnia 2025 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem,
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy. 

Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content