Seniorat – i co dalej?

Status innowacji

  • 1
    Rozwijana
  • 2
    Testowana
  • 3
    Upowszechniana

O innowacji

Dzięki tej innowacji osoby zaczynające doświadczać problemów związanych z degradacją funkcji poznawczych mogą dłużej pozostać samodzielne, nie angażując swoich bliskich w całodobową opiekę.

Problem

W pewnym wieku wielu seniorów zaczyna mieć problemy z pamięcią, kojarzeniem faktów oraz uczeniem się, co prowadzi do zmniejszającej się zdolności wykonywania codziennych czynności. Odczuwają to jako utratę samodzielności, zależność i słabość, przez co pogarsza się ich samopoczucie i poczucie własnej wartości. Takie osoby mają problemy ze znalezieniem różnych rzeczy, co pogłębia poczucie ich zagubienia. Jednocześnie są one na tyle sprawne, że nie wymagają stałej opieki. Ich rodziny bardzo często nie są w stanie im pomóc, a jedynie wyręczają je w różnych czynnościach, co nierzadko dodatkowo pogarsza samopoczucie osób starszych.

Rozwiązanie

Inicjatywa „Seniora – i co dalej?” pomaga radzić sobie seniorom w takiej sytuacji. Ich opiekunowie i rodziny otrzymają materiały, które pozwolą przystosować mieszkanie osób chorych w taki sposób, aby było ono jak najbardziej przyjazne i bezpieczne dla osoby powoli tracącej funkcje poznawcze. Szczególna waga przywiązana jest do kuchni, ponieważ to w niej orientacja jest ważna w pierwszej kolejności. Opracowany system zawiera system oznaczeń (ikon i zdjęć), które ułatwią orientację w przestrzenni kuchennej, a także zestaw rekomendacji co do uporządkowania owej przestrzeni tak, aby chory mógł korzystać z niej w jak najlepszym stopniu i aby nie stwarzała ona dla niego zagrożenia.

Dla kogo?

  • osoby starsze doświadczającego trudności dementywnych

Kto może ją wdrożyć?

  • opiekunowie i opiekunki rodzinni
  • osoby wspomagające seniorów i seniorki niesamodzielnych ruchowo lub poznawczo z ramienia instytucji (opiekunowie/ki SUO, pielęgniarze/ki środowiskowe, itp.)

Przepis na innowację czyli jak ją wdrożyć

Poznaj szczegóły umieszczone w prezentacji, przygotowanym zestawie piktogramów oraz opracowaniu dotyczącym systemu oznaczeń przestrzeni

W „podręczniku udogodnień” przedstawiamy opracowany system podstawowych oznaczeń, które mogą pomóc w szybkim i łatwym odnajdowaniu podstawowych produktów i sprzętów, oraz miejsca ich przechowywania. Oznaczenia mogą mieć formę przedstawionych ikon, lub zdjęć danych przedmiotów, produktów czy urządzeń wykonanych samodzielnie. Instrukcję ułatwiającą wykonanie zdjęć oraz wstępną ich obróbkę zamieszczamy na końcu podręcznika.
Wybór pomiędzy ikoną a zdjęciem to sprawa indywidualna, tak jak i wielkość (rozmiar) oznaczenia, można je dopasować zależnie od potrzeb związanych z rodzajem postrzegania danej osoby lub charakteru przestrzeni kuchennej.

Poznaj „Opracowanie modelowej przestrzeni” i postaraj się dostosować do potrzeb danego pomieszczenia.

Wydrukuj i oznacz miejsca, by lepiej dostosować przestrzeń do potrzeb osób z problemami z pamięcią

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Kto ją wdrożył?

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content