Powitalnik – przewodnik po rodzicielstwie

Status innowacji

  • 1
    rozwijana
  • 2
    testowana
  • 3
    akcelerowana
  • 4
    upowszechniana

O innowacji

„Powitalnik” to narzędzie wsparcia dla rodziców, którzy otrzymują diagnozę o niepełnosprawności bądź ciężkiej chorobie dziecka. Ma formę zestawu wręczanego rodzicom na oddziałach położniczych. Na zestaw składa się informator psychologiczny i prawny, baza kontaktów do rodziców-przewodników z podobnym doświadczeniem, karty pracy ułatwiające komunikację między rodzicami i innymi bliskimi dziecka oraz nagrania i opisy technik umożliwiających redukcję stresu w sytuacjach kryzysowych.

Problem

Rocznie w Polsce rodzi się około 10 tysięcy dzieci z niepełnosprawnością. Personelowi medycznemu, który przekazuje rodzicom informację o diagnozie dziecka, często brakuje narzędzi skutecznego ich wspierania w tym krytycznym momencie życia. Rodzicom mierzącym się z diagnozą dziecka towarzyszą różnorodne emocje, takie jak poczucie zagubienia, przerażenie, brak nadziei na szczęście, żałoba, niechęć do dziecka, strach o przyszłość czy poczucie samotności. „Powitalnik” pomaga zrozumieć te uczucia, równocześnie przekazując rzetelną wiedzę o dostępnym wsparciu.

Pomysł na rozwiązanie

Rodzice mający za sobą diagnozę dziecka potwierdzili, że „Powitalnik” jest skutecznym źródłem wsparcia w obliczu trudności, z jakimi się mierzą. Wielu wspominało poczucie bezradności i osamotnienia towarzyszące im po otrzymaniu wiadomości o wyzwaniach zdrowotnych dziecka. Według nich „Powitalnik” może być wielką pomocą w tym trudnym momencie.

Personel medyczny, psychologowie i terapeuci podkreślali użyteczność „Powitalnika”, który jest narzędziem, jakiego brakowało specjalistom wspierającym rodziców w sytuacji okołodiagnostycznej.

Dla kogo?

Innowacja powstała z myślą o:

  • rodzicach otrzymujących w szpitalu diagnozę o możliwej niepełnosprawności bądź ciężkiej chorobie dziecka; jest to bardzo zróżnicowana grupa, o odmiennej sytuacji osobistej, finansowej czy zdrowotnej, łączy ich często poczucie zagubienia bądź przerażenia w obliczu otrzymanej diagnozy dziecka;
  • personelu oddziałów położniczych, noworodkowych i pediatrycznych – położnych, pielęgniarzach i pielęgniarkach, psychologach, doradczyniach laktacyjnych oraz lekarzach i lekarkach towarzyszących rodzicom w doświadczeniu diagnozy dziecka.

Uważam, że to bardzo potrzebny poradnik. Pamiętam, jak my byliśmy zagubieni i nie wiedzieliśmy o wielu rzeczach! Ciągle coś nowego, o czym dopiero się dowiadywaliśmy. Projekt wart Pokojowej Nagrody Nobla! Jak mi tego cholernie brakowało dwa lata temu.

Czytelniczka Powitalnika

Powitalnik wydaje się być absolutnym strzałem w 10! Ach, jak mi czegoś takiego brakowało. (…) Czytam i uśmiecham się, bo słyszę siebie w dialogu z mamami. Cieszę się, że to, co rodzice słyszą/co powinni usłyszeć, będą mieć spisane, będą mieć dla siebie do zabrania

Czytelniczka Powitalnika

To jedna z takich inicjatyw, której powstanie pokazało, jak bardzo była potrzebna od zawsze.

Czytelniczka Powitalnika

Kto może ją wdrożyć?

Innowacja skierowana jest przede wszystkim do oddziałów szpitalnych, w których przebywają dzieci w procesie diagnostycznym, w tym ginekologiczno-położniczych, noworodkowych, pediatrycznych, neurologicznych.

W dalszej kolejności innowacja może być wdrażana w

  • gabinetach lekarskich, gdzie diagnozuje się poważne choroby lub niepełnosprawności dzieci,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • komisjach orzeczniczych,
  • ośrodkach pomocy społecznej i pomocy rodzinie,
  • centrach rehabilitacyjnych
  • organizacjach pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.

Przepis na innowację, czyli jak ją wdrożyć

Jeśli pracujesz w placówce medycznej lub innym miejscu, w którym wpierasz rodziców mierzących się z diagnozą dziecka i chcesz, by otrzymali oni od Ciebie papierową wersję „Powitalnika”, skontaktuj się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem Mudita, którego zespół opracował publikację (powitalnik@stowarzyszeniemudita.pl).

Jeśli jesteś rodzicem albo inną osobą, która chce zapoznać się z „Powitalnikiem”, jego elektroniczną wersję możesz pobrać ze strony www.stowarzyszeniemudita.pl/powitalnik.

Oprócz samej publikacji na stronie znaleźć można wzory przydatnych dokumentów oraz nagrania z ćwiczeniami antystresowymi. „Powitalnik” jest dostępny w wersji do odczytu maszynowego, została stworzona również wersja w alfabecie Braille’a. Publikacja jest obecnie tłumaczona na język ukraiński.

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Magdalena Kolczyńska od 2020 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Mudita, gdzie zajmuje się wspieraniem rodziców otrzymujących diagnozę niepełnosprawności bądź ciężkiej choroby dziecka. To właśnie Magda dostrzegła ogromną potrzebę stworzenia „przewodnika dla rodziców”.

Stowarzyszenie tworzy sieci wsparcia i realizuje pomoc wytchnieniową, psychologiczną, informacyjną i prawną, aby rodzinom osób z niepełnosprawnościami żyło się lepiej. Pomaga znaleźć szkołę specjalną, asystenta wsparcia, specjalistów dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami, opiekunom i opiekunkom – czas na odpoczynek.

Gdy okazuje się, że wyczekane dziecko mierzy się z poważnymi wyzwaniami zdrowotnymi, rodzice często pozostawieni są sami sobie. Brakuje wsparcia, dostępu do informacji, przestrzeni do dzielenia się trudnymi emocjami i wymiany doświadczeń.

Czas to zmienić! Dlatego powstał „Powitalnik” – narzędzie wsparcia dla rodziców mierzących się z informacją o możliwej chorobie, niepełnosprawności bądź innych szczególnych potrzebach swojego nowo narodzonego dziecka.

Kto ją wdrożył?

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content