Spotkanie

Spotkanie “Innowacje społeczne w obszarze śmierci i żałoby”

Czy zastanawiałeś się nad tym, jak można wspierać osoby przechodzące przez żałobę po stracie bliskiej osoby? Wierzysz, że istnieją lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie jej? A może masz pomysł na innowacyjne podejście do tematu śmierci, które mogłoby pomóc lokalnej społeczności, ale nie wiesz, jak go zrealizować?

Zapraszamy na spotkanie “Innowacje społeczne w obszarze śmierci i żałoby”.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 września 2024 r.  Liczba uczestników jest ograniczona.

W przypadku pytań dotyczących wydarzenia prosimy o kontakt: inkubator@stocznia.org.pl, 500 141 428.

Organizator: Fundacja Stocznia oraz Fundacja Instytut Dobrej Śmierci.

Fundacja Stocznia

Od ponad 15 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne. Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski. Podejmowane przez nas działania koncentrują się wokół trzech kluczowych zagadnień: badań i doradztwa, innowacji społecznych oraz partycypacji obywatelskiej. 

Stworzyliśmy Inkubator pomysłów, by pomóc rozwijać i testować innowacje społeczne w Polsce, w szczególności te w obszarze włączenie społecznego. Szukamy i wspieramy pomysły na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania, które pozwolą osobom wykluczonym być częścią swoich społeczności, odnajdywać się w nich i je współtworzyć. Ich autorów zapraszamy do Inkubatora pomysłów i wspólnie z nimi dalej pracujemy nad wypracowaniem innowacji społecznych. Chcemy zapewnić innowacjom społecznym najlepsze warunki rozwoju oraz upowszechniać te z największym potencjałem do zmieniania rzeczywistości.

Inkubator pomysłów 3 realizowany jest przez Fundację Stocznia, Ośrodka Ewaluacji i Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Więcej informacji: https://stocznia.org.pl/ ; https://inkubatorpomyslow.org.pl/ 

Fundacja Instytutu Dobrej Śmierci

Instytut Dobrej Śmierci to przestrzeń dialogu i edukacji o umieraniu, śmierci i żałobie. Na naszych spotkaniach, szkoleniach i warsztatach możesz zbliżyć się do tematów, na które w życiu codziennym często jest za mało miejsca. W Instytucie Dobrej Śmierci rozmawiamy o życiu i śmierci w sposób czuły, świadomy i wspierający. Wierzymy, że takie refleksje mogą wzmocnić w nas poczucie ugruntowania, wdzięczności i szacunku.

Więcej informacji: https://instytutdobrejsmierci.pl/

Do czego Cię zapraszamy?

Celem spotkania jest inspiracja i zebranie kreatywnych pomysłów na innowacje społeczne odpowiadające na wyzwania i problemy dotyczące tematu śmierci i żałoby.

Dlaczego ten temat jest istotny?

Śmierć i żałoba to kwestie, które dotykają każdego z nas, a jednocześnie pozostają na marginesie społecznych dyskusji. Wierzymy, że uważne, wspierające i twórcze podejście do tych tematów może przynieść nowe, wartościowe rozwiązania, które pomogą nam, jako społeczności, lepiej przygotować się na nieuniknione zmiany w życiu.

Dlaczego chcemy się na tym skupić w ramach naboru pomysłów na innowacje społeczne?

Widzimy w tym obszarze ogromną przestrzeń do poszukiwania nowych rozwiązań. Współczesne społeczeństwo staje przed licznymi wyzwaniami związanymi z przeżywaniem żałoby oraz brakiem umiejętności wspierania się wzajemnie w tych trudnych momentach. Tymczasem, „aby dobrze umierać i przeżyć żałobę, potrzebna jest cała wioska”. Naszym celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na te kwestie, ale przede wszystkim umożliwienie kreowania innowacji, które mogą realnie wpłynąć na poprawę jakości życia w obliczu śmierci i żałoby.

Z jakimi wyzwaniami wiąże się ten temat?

Temat śmierci i żałoby wiąże się z wieloma wyzwaniami, takimi jak przełamywanie tabu, zapewnianie społecznego wsparcia, czy tworzenie przestrzeni do godnego przeżywania straty. To także wyzwania związane z edukacją społeczną oraz tworzeniem nowych narzędzi i metod wsparcia, które będą adekwatne do potrzeb współczesnego społeczeństwa.

Nie przegap  okazji, aby wpłynąć na pozytywne zmiany w obszarze tak ważnym jak śmierć i żałoba. Twój pomysł może stać się impulsem do innowacyjnych działań, które naprawdę robią różnicę!

Spotkanie odbywa się w ramach naboru pomysłów na innowacje społeczne do Inkubatora pomysłów, w którym można otrzymać wsparcie merytoryczne oraz fundusze na rozwój własnych inicjatyw społecznych. Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Ośrodkiem Ewaluacji oraz Klubem Inteligencji Katolickiej.

Prowadzące

Spotkanie poprowadzą:
  • Maria Puchalska – edukatorka, członkini zarządu Fundacji Instytutu Dobrej Śmierci
  • Izabela Jachnicka – edukatorka, projektantka, celebrantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych w nurcie „slow farewell”, związana z Fundacją Instytut Dobrej Śmierci

Maria Puchalska

Absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Z Instytutem Dobrej Śmierci związała się jesienią 2021 r. Ukończyła kurs towarzyszenia osobom w żałobie, towarzyszenia osobom umierającym oraz tworzenia osobistych ceremonii pogrzebowych w duchu humanistycznym. Towarzyszyła swoim rodzicom na drodze umierania i prowadziła ceremonię pożegnania swojej mamy.

Izabela Jachnicka

Projektantka i celebrantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych w nurcie „slow farewell”, orientalistka, edukatorka, członkini Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci i Apostolstwa Dobrej Śmierci. Właścicielka „Ogrodu Pożegnań” – otwartej przestrzeni dla ludzi przeżywających utratę i żałobę. Prowadzi warsztaty na temat śmierci i żałoby w warszawskim Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Autorka gry konwersacyjnej na temat śmierci. Nagrywa podcast „Ścieżki Żałoby”.

Materiały do pobrania

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 26 sierpnia do 30 września 2024 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, 
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego 

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.  

Informacje dotyczące szczegółów naboru znajdują się w Procedurach grantowych.

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content