Warsztaty

Warsztaty "Projektowanie innowacji społecznych z wykorzystaniem metody design thinking"

Mierzysz się z wyzwaniem lub problemem, który dotyka Twojej społeczności i nie wiesz jak go rozwiązać?  Masz pomysł, który mógłby pomóc, ale nie wiesz, jak przekuć go w realne działanie? 

Zapraszamy na warsztaty „Projektowanie innowacji społecznych z wykorzystaniem metody design thinking”. Poznasz na nich sprawdzone metody, które pomogą Ci zaprojektować innowację społeczną. 

  • Kiedy: 18 września 2024 r., godz. 09:30 – 15:30
  • Miejsce: Olsztyn, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. 1 Maja 5
  • Zapisy na warsztaty: formularz rejestracyjny

Zgłoszenia przyjmowane są do 13 września 2024 r.  Liczba uczestników jest ograniczona do 25 osób.

W razie pytań dotyczących wydarzenia prosimy o bezpośredni kontakt z Markiem Cywińskim: mcywinski@stocznia.org.pl, 500 139 303.

Organizatorami spotkania są: Fundacja Stocznia i Fundacja „Żółty Szalik”

Fundacja Stocznia 

Od ponad 15 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne. Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski. Podejmowane przez nas działania koncentrują się wokół trzech kluczowych zagadnień: badań i doradztwa, innowacji społecznych oraz partycypacji obywatelskiej. 

Stworzyliśmy Inkubator pomysłów, by pomóc rozwijać i testować innowacje społeczne w Polsce, w szczególności te w obszarze włączenie społecznego. Szukamy i wspieramy pomysły na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania, które pozwolą osobom wykluczonym być częścią swoich społeczności, odnajdywać się w nich i je współtworzyć. Ich autorów zapraszamy do Inkubatora pomysłów i wspólnie z nimi dalej pracujemy nad wypracowaniem innowacji społecznych. Chcemy zapewnić innowacjom społecznym najlepsze warunki rozwoju oraz upowszechniać te z największym potencjałem do zmieniania rzeczywistości. Inkubator pomysłów realizowany jest przez Fundację Stocznia, Ośrodka Ewaluacji i Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Więcej informacji:

https://stocznia.org.pl/

https://inkubatorpomyslow.org.pl/ 

Fundacja Żółty Szalik

To organizacja nastawiona na wszechstronne wsparcie rozwoju lokalnego powiatu braniewskiego. Podejmuje działania w obszarze wsparcia rodzin, dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, starszych i in. Fundacja powołana została przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej i Długotrwale Unieruchomionych Pomocna Dłoń w Braniewie oraz Bank Żywności w Olsztynie.

Jej celem jest inicjowanie modelowych rozwiązań społecznych. Swoje cele fundacja realizuje we współdziałaniu, na zasadach partnerstwa, ze strefą przedsiębiorców, przedstawicielami władz samorządowych i rządowych, osób prywatnych, z organizacjami pozarządowymi, kościelnymi i innymi instytucjami o podobnym profilu działania.

Więcej informacji:

http://www.zoltyszalik.org/

Do czego Cię zapraszamy?

Będziemy pracować z wykorzystaniem metod design thinking  i projektować innowacje, które mogą być odpowiedzią na problemy i wyzwania społeczne, które chciałabyś/chciałbyś rozwiązać. Pokażemy Ci praktyczne narzędzia i metody, które pozwolą Ci przekształcić pomysł w skuteczny plan realizacji. Zainspirujesz się i rozwiniesz swoją kreatywność: poznasz przykłady ciekawych innowacji społecznych i będziesz pracował/a z wieloma ciekawymi ludźmi.

Dowiesz się, jak możesz rozwijać swoje pomysły dzięki projektowi „Inkubator pomysłów” i jakie wsparcie możesz otrzymać, aby Twoja inicjatywa nabrała skrzydeł.

Warsztaty są skierowane do osób, które zastanawiają się nad tym, czy wziąć udział w naborze do Inkubatora pomysłów, oraz do tych, którzy już tę decyzję podjęli i przygotowują swoje zgłoszenia.

Osoby prowadzące warsztaty

Warsztaty poprowadzą:

  • Aneta Fabisiak-Hill – animatorka społeczna, autorka i realizatorka projektów społecznych i kulturalnych adresowanych do środowisk marginalizowanych
  • Piotr Wasyluk – moderator design thinking, specjalista i praktyk w zakresie projektowania ekosystemów usług, modeli biznesowych i nowoczesnych marek.

Aneta Fabisiak-Hill

Animatorka społeczna, pedagog z praktycznym doświadczeniem socjoterapeutycznym, autorka i realizatorka projektów społecznych i kulturalnych adresowanych do środowisk marginalizowanych (mieszkańcy środowisk wiejskich, osoby z problemami zdrowia psychicznego, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby migranckie). Absolwentka Szkoły Trenerów Treningu Psychologicznego. Specjalistka w dziedzinie tworzenia i produkcji kampanii społecznych, fundraisingu, budowania strategii rozwoju (specjalizacja: instytucje kultury, ngo), tworzenia i finansowania projektów społeczno-kulturalnych. Na co dzień związana zawodowo z Federacją FOSa. Nagrodzona w roku 2022 przez polsko-australijską Fundację POLCUL - za wieloletnią działalność na rzecz środowisk wykluczonych na Warmii.

Piotr Wasyluk

Doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym. Moderator design thinking. Właściciel firmy @Wasyluk Projektowanie Kreatywne. Jest specjalistą i praktykiem w zakresie projektowania ekosystemów usług, modeli biznesowych i nowoczesnych marek. W procesie projektowym skoncentrowany na wartościach i tworzeniu rozwiązań z wykorzystaniem trendów. Prowadzi warsztaty i doradza firmom w zakresie dostosowania produktów i usług do trendów. Analityk trendowy, trendwatcher i projektant, który wiedzę o przyszłości wykorzystuje do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w organizacjach. Autor kilkudziesięciu opracowań trendowych dla firm, branż i instytucji publicznych. Współtwórca jedynego w Polsce kierunku studiów Analiza i kreowanie trendów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Autor raportów trendowych, m. in. „Blockchain. Raport o trendach”, „Edukacja przyszłości”, „Raport rynku nieruchomości 2020-2021”, „Trendy 2021”, „FemBook 2022”. Autor analiz trendowych dla m. in. PKO S. A., Freedom Nieruchomości, Taranko Meble, Artroklinika, Motors, S-Key, Sealife, Phenomen Studio, ZETO, Krozmet, Oddział Transplantologii WSS Olsztyn, i in. Autor wielu publikacji naukowych, m. in. „Trendy : interpretacje i konfrontacje”, „Wykorzystanie trendów w projektowaniu produktów i usług turystycznych na przykładzie Szlaku Kopernikowskiego”, „Customer-centricity in designing. Application of design thinking methodology in creating educational solutions at the University of Warmia and Mazury in Olsztyn”. Twórca autorskiej metody projektowania z wykorzystaniem trendów – praktycznej analizy trendów, Twórca i redaktor profilu FB: @Dragonfly perspective.

Do pobrania

Inkubator pomysłów

Inkubator pomysłów prowadzony jest przez Fundację Stocznia, a jego istotą jest znalezienie i wsparcie w rozwoju nowatorskich rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego.

Nabór do Inkubatora trwa od 26 sierpnia do 30 września 2024 r. 

Możesz zgłaszać pomysły na działania, które:

  • pomogą w integracji społecznej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub doświadczających wykluczenia,
  • ułatwią lub poprawią dostęp do usług społecznych dla różnych grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, 
  • uruchomią lub wzmocnią potencjał grup samopomocowych, które działają na rzecz włączenia społecznego 

W naborze do Inkubatora pomysłów może wziąć udział praktycznie każdy – osoby fizyczne, grupy nieformalne, różnego rodzaju instytucje i firmy.

W ramach programu można otrzymać wsparcie w rozwoju pomysłów oraz grant na jego przetestowanie w wysokości ok. 70 000 zł.

Pomysły można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.inkubatorpomyslow.org.pl, gdzie znajdziecie także informacje dotyczące szczegółów naboru. 

Projekt „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” jest realizowany przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Skip to content