Pomiń menu
Innowatorka Małgorzata Hubicka
Typ innowacji Nowy rodzaj usługi
Odbiorcy innowacji
  • osoby starsze mieszkające na stałe w domach opieki,
  • ich rodziny,
  • pośrednio również personel tych ośrodków

Domy opieki zapewniają  opiekę medyczną, higieniczną czy materialną, jednak bardzo często zdarza się, że w natłoku obowiązków pracownicy nie są w stanie zapewnić rzeczy, której mieszkańcy takich domów niezwykle potrzebują – poczucia bliskości. Innowacja „Odwiedziny” mierzy się z tym właśnie problemem.

Jej istota polega na wprowadzeniu do takich instytucji Animatora Więzi, który pomaga mieszkańcom zaspokoić potrzebę rozmowy z osobą, która cierpliwie wysłucha wszystkiego, co pensjonariusz ma do opowiedzenia, pozwala odkryć ich drobne potrzeby, które umykają w pośpiechu i nawale codziennej pracy, a także po prostu buduje lepszą atmosferę miejsca. Ktoś taki zapobiega poczuciu samotności i myśli o braku wpływu na własne życie wśród mieszkańców.

Obecność Animatora Więzi pozwala również pracownikom skupić się na swoich podstawowych obowiązkach, ułatwiając im pracę, a przez to sprawiając, że inne potrzeby pensjonariuszy są lepiej i szybciej zaspokajane. Dzięki swoim bliższym kontaktom z mieszkańcami Animator może również zauważyć objawy czy zachowania, które mogłyby zostać przeoczone na rutynowym badaniu psychologicznym i przekazuje je lekarzom.

Animator Więzi ułatwia także kontakty rodzin mieszkańców domów opieki z pracownikami tych placówek – jako swoista osoba z zewnątrz pomaga wytłumaczyć stanowisko jednej i drugiej strony oraz wypracować potrzebny kompromis.

Innowacja została przetestowana w jednym z podwarszawskich prywatnych domów opieki.