Trenerzy wsparcia

Status innowacji

  • 1
    Rozwijana
  • 2
    Testowana
  • 3
    Upowszechniana

O innowacji

Osoby, które przeszły zabieg amputacji często mają problem z powrotem do życia prowadzonego przed operacją. Nieraz się zdarza, że codzienne sytuacje ich przerastają i nie mogą sobie poradzić z czynnościami, które do tej pory wykonywali bez problemu, co negatywnie wpływa na ich stan psychiczny. Innowacja Trenerzy Wsparcia oferuje pomoc takim osobom.

Problem

Zabieg amputacji jest szokiem zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Większość osób dotkniętych tym doświadczeniem nie radzi sobie z codziennymi czynnościami, część z nich popada w depresję. Radykalnie zmienia się ich życie, często tracą pracę lub stają w obliczu konieczności przekwalifikowania zawodowego.

Rozwiązanie

W tym wszystkim pomagają Trenerzy Wsparcia – osoby, które po zabiegu amputacji doszły do siebie, nauczyły się poruszać o protezach i wróciły do codziennych obowiązków. Teraz mogą dzielić się swoim doświadczeniem, będąc dowodem na to, że istnieje szansa na normalne życie po amputacji.

Dla kogo?

osoby po zabiegach amputacji kończyn, osoby po urazach kręgosłupa

To było dla mnie najbardziej motywujące i inspirujące, bo Trener też jednak musiał zdobyć fundusze na protezę, więc pomyślałam, że jak jemu się udało to i mi się uda, no i na razie jestem na dobrej drodze.

Odbiorca innowacji

No to właśnie dzięki temu [spotkaniu z trenerem] człowiek uwierzył, bo jakby ten człowiek był zdrowy, no to bym... no, dużo ludzi przed nim próbowało mi w jakiś sposób pomóc, ja zawsze odpowiadałem tak: ty jesteś sprawny i ty to zrobisz, tak. Natomiast jak zobaczyłem A. i to jeszcze ta sama noga, prawie ta sama wysokość i no po prostu skacze, to ja nie potrzebuję lepszego trenera.

Odbiorca innowacji

Spotkanie z Trenerem najbardziej dało mi takiego kopniaka motywującego, że mi się też może udać, jak tylko spróbuję, no i na razie próbuję.

Odbiorca innowacji

Kto może ją wdrożyć?

  • rodziny i bliscy osób po zabiegach amputacji
  • odbiorcy instytucjonalni: organizacje pozarządowe współpracujące z osobami z niepełnosprawnością ruchową, jednostki opieki społecznej, Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych, szpitale i ośrodki zdrowia, zakłady protetyczne

Przepis na innowację czyli jak ją wdrożyć

Trenerzy Wsparcia to osoby po amputacjach, które w ramach projektu uczą się, jak profesjonalnie pracować z podopiecznymi stojącymi w obliczu utraty kończyny. Trenerzy biorący udział w projekcie podnoszą swoje kwalifikacje i przygotowują do pracy z osobą, która jest tuż przed zabiegiem amputacji lub świeżo po nim. Niektórzy z trenerów zostali wybrani z grupy beneficjentów Fundacji Poland Business Run.

Trenerzy po zakwalifikowaniu do projektu biorą udział w 6 zjazdach szkoleniowych trwających 2–3 dni, co daje w sumie 90 godzin szkolenia teoretycznego. Tematy, które są poruszane w trakcie szkoleń to:

  • Rola trenera – wprowadzenie do projektu
  • Podstawy psychotraumatologii
  • Rozmowa i motywacja
  • Możliwość finansowania zakupu sprzętu ortopedycznego (PFRON, NFZ)
  • Podstawy rehabilitacji i fizjoterapii
  • Protezowanie
  • Właściwa dieta po zabiegu amputacji
  • Aktywizacja zawodowa (zatrudnianie osób niepełnosprawnych, dotacje na założenie własnej działalności, kursy dla osób niepełnosprawnych, dofinansowania do studiów etc.)
  • Sport w walce z niepełnosprawnością Wszystkie szkolenia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, posiadającą doświadczenie w pracy z osobami po amputacjach.

Rekrutacja uczestników została przeprowadzona przez Fundację Poland Business Run odpowiedzialną za realizację projektu. Podopieczni trenerów zostali wskazani przez fundację lub wyszukani bezpośrednio przez samych trenerów. W celu zidentyfikowania i dotarcia do osób potrzebujących wsparcia niezbędne są kontakty w szpitalach i innych podmiotach działających w obszarze amputacji, tak aby jak najszybciej docierać do osób amputowanych i włączać je do projektu. Ułatwieniem jest, jeśli trener i podopieczny mieszkają w tej samej miejscowości (aby mogli bez problemu się spotykać), ale nie jest to koniecznie (dzisiejsza technologia umożliwia dobrej jakości kontakt przez internet).

Spotkania mają na celu pokazanie osobie świeżo po amputacji, że aktywne życie po zabiegu jest możliwe. Podopieczny uczy się od trenera codziennego funkcjonowania w nowej dla siebie rzeczywistości, uczy się także dbania o swoje ciało (pielęgnacja kikuta oraz leja protezowego, a także odpowiednia dieta). Trener ma za zadanie zmotywować podopiecznego do pracy nad sobą i skupienia się na przyszłości, by nie poddać się rezygnacji i załamaniu. Jest dla niego źródłem wiadomości na temat leczenia i form wsparcia, z których podopieczny może skorzystać. Inspiruje go do działania i stawiania sobie nowych celów, zarówno zawodowych, jak i pozazawodowych. Trener stara się również w miejscowości, w której mieszka podopieczny stworzyć grupę wsparcia, co umożliwia budowanie bliskich relacji między nim, podopiecznym i kolejnymi osobami potrzebującymi pomocy.

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Na pomysł innowacji wpadli pracownicy Fundacji Poland Business Run, której głównym celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową, w tym po amputacjach. Pracując od lat z tą grupą i poznając jej potrzeby fundacja postanowiła wesprzeć swoich podopiecznych nie tylko poprzez dofinansowanie protez, sprzętu medycznego i cennych godzin rehabilitacji, ale także przez wdrożenie projektu Trenerzy Wsparcia.

Ten projekt jest odpowiedzią na oczekiwania dwóch stron – osób amputowanych, które są już oprotezowane oraz osób tuż po amputacjach będących na początku drogi związanej z powrotem do życia sprzed amputacji, potrzebujących wsparcia i motywacji do dalszego leczenia. Innowacja Trenerzy Wsparcia pozwala osobom tuż po amputacji wrócić do życia sprzed zabiegu, a osobom już oprotezowanym umożliwia powrót na rynek pracy.

Autorami innowacji są pracownicy Fundacji Poland Business Run, organizacji na co dzień zajmującej się pracą z osobami z niepełnosprawnością ruchową. Jednym z najważniejszych projektów Fundacji jest organizacja biegu charytatywnego Poland Business Run, odbywającego się w 9 miastach Polski. Środki z opłat startowych przekazywane są na beneficjentów biegu z dysfunkcjami narządów ruchu. Ponadto organizacja powołała do życia Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, zlokalizowane w Krakowie, jedyne miejsce w kraju oferujące kompleksową pomoc osobom po amputacjach. Raz w roku organizuje także Adaptive Snow Camp, obóz snowboardowy dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po amputacjach, który pozwala na integrację tej grupy oraz wspiera ich aktywizację poprzez sport.

Kto ją wdrożył?

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content