Sztafeta pokoleń

Status innowacji

  • 1
    Rozwijana
  • 2
    Testowana
  • 3
    Upowszechniana

O innowacji

Innowacja polega na systematycznych i cyklicznych odwiedzinach w domach seniorów oraz spędzaniu z nimi czasu wspólnie przez członków i członkinie Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas. Te liczne struktury, działające przy jednej organizacji, ale skupiające różne wiekowo grupy – młodzież szkolną i głównie kobiety po 50-tym roku życia – bardzo incydentalnie ze sobą współpracują. Dzięki Sztafecie pokoleń możliwa jest stała współpraca międzypokoleniowa i wspólne działania na rzecz osób starszych lub niemogących samodzielnie opuszczać domu.

Problem

Innowacja stanowi próbę odpowiedzi na narastający problem społeczny, jakim jest sytuacja osób starszych, często mało aktywnych i z różnych powodów niezaradnych życiowo, co przyczynia się do ich wykluczenia społecznego. Osoby te, po wyprowadzeniu się dzieci i często śmierci współmałżonka znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Gorsza sprawność fizyczna utrudnia opuszczanie mieszkania, senior/seniorka stopniowo w coraz większym stopniu staje się zależny/a od pomocy swoich bliskich lub innych osób. Samotność, której towarzyszy poczucie braku sprawczości i coraz gorsze samopoczucie bardzo często prowadzą do depresji. Niemal w każdej rodzinie można spotkać osoby wymagające pomocy w codziennym funkcjonowaniu. 

Rozwiązanie

Istotą innowacji Sztafeta pokoleń jest zaspokojenie potrzeby towarzystwa starszej osoby samotnej poprzez regularne jej odwiedzanie przez zespół złożony z przedstawicieli szkolnych kół Caritas (uczniowie) oraz parafialnych zespołów Caritas (osoby dorosłe).

Sztafeta pokoleń z jednej strony skierowana jest do seniorów potrzebujących wsparcia, z drugiej – do wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas (PZC) i szkolnych kół Caritas (SKC), którzy widząc wokół siebie osoby starsze, samotne, chore czy niepełnosprawne są gotowi na dotrzymywanie im towarzystwa, regularne ich odwiedzanie i wspólne spędzanie czasu. 

Dla kogo?

  • mieszkający samotnie seniorzy i seniorki
  • osoby, które ze względu na zaawansowany wiek, chorobę lub niepełnosprawność rzadko opuszczają mieszkanie

Bardzo mi się podobało. Radziłabym takie młode dziewczynki wciągać, one były bardzo miłe. I wigilię sobie zrobiliśmy tutaj. Było tak przyjemnie, że nie wiem. Dostałam piękną książkę. Radziłabym, żeby we wszystkich miastach tak było, bo młodzież trzeba wciągać. Młodzież trochę lekceważy starsze osoby, a one były bardzo miłe.

Osoba odwiedzana

Najczęściej wolontariusze dotrzymywali towarzystwa, często przy wspólnie wypitej herbacie i ciasteczkach, bowiem bezpośredniego kontaktu i rozmowy podopieczni potrzebowali najbardziej. Poza tym spędzano czas na wspólnym układaniu puzzli, grze w różne gry, oglądaniu zdjęć i wspominaniu, przygotowywaniu ozdób świątecznych, muzykowaniu i śpiewie, rozwiązywaniu krzyżówek i rebusów, wspólnej modlitwie czy lekturze.

Innowatorka

Kto może ją wdrożyć?

  • parafialne zespoły i szkolne koła Caritas

  • biura wolontariatu w jednostkach samorządowych

  • organizacje współpracujące z wolontariuszami

  • opiekunowie wolontariatu w szkołach

  • członkowie rodzin osób starszych mieszkających samotnie

Przepis na innowację czyli jak ją wdrożyć

sss

Najpierw rekrutujemy wolontariuszy ze szkolnych kół i parafialnych zespołów. Jeżeli dysponujemy odpowiednią liczbą wolontariuszy, to rekrutujemy osoby starsze, które będą odwiedzane. Na jedną osobę potrzebującą powinno przypadać minimum dwóch wolontariuszy (1 uczeń i 1 dorosły). Tak więc celem rekrutacji jest zarówno znalezienie osób starszych potrzebujących odwiedzania, jak i stworzenie zespołów wolontariuszy złożonych z uczniów szkół i osób dorosłych.

Koordynatorzy dokładnie omawiają z wolontariuszami, na czym ma polegać ich zadanie oraz przeprowadzają warsztaty integracyjno-merytoryczne. Głównym celem warsztatów jest przekazanie uczestnikom umiejętności komunikacyjnych oraz wiedzy na temat funkcjonowania osób starszych. Ważne jest także uświadomienie wolontariuszom ich roli, która powinna polegać na wspieraniu, a nie wyręczaniu podopiecznego. Warsztaty są też okazją do bliższego poznania się i integracji wolontariuszy, którzy będą ze sobą współpracowali przy odwiedzinach. Pozwala to na uformowanie się zespołów odwiedzających, składających się najczęściej z dwóch uczniów działających w SKC i jednej osoby dorosłej należącej do PZC.

Regularnie (najlepiej raz w tygodniu) każdy zespół odwiedza wytypowanego podczas rekrutacji seniora. Zespół odwiedzający we własnym gronie na bieżąco podsumowuje wizyty, raz na jakiś czas powinno odbyć się spotkanie wszystkich wolontariuszy pozwalające im wymienić się doświadczeniami, opowiedzieć o problemach i sukcesach. Jest to także okazja do podsumowania działalności i przeprowadzenia w razie czego jakichś modyfikacji. 

Materiały o innowacji

Kto za tym stoi?

Skąd pomysł na innowację?

Pomysł na innowację Sztafeta pokoleń to efekt rosnącej konieczności wsparcia osób starszych, samotnych i chorych, które potrzebują kontaktów społecznych i zainteresowania drugiej osoby, często dużo bardziej niż wsparcia finansowego. 

Autorkami innowacji są Danuta Sażyn i Anna Maciejewska pracujące w łódzkim oddziale Caritas. Na co dzień spotykają się z samotnymi osobami starszymi. Obie współpracowały też z parafialnymi zespołami Caritas i szkolnymi kołami Caritas. Chciały połączyć potencjał obu struktur i wypracować mechanizm pozwalający zespołom na wspólne robienie czegoś na rzecz osób potrzebujących.

Kto ją wdrożył?

Zdjęcia

Opowiedz światu
o tym pomyśle

Skip to content