Pomiń menu

Program działa w Portugalii i polega na kwaterowaniu studentów w mieszkaniach seniorów. Młodzi mogą dzięki temu łatwiej znaleźć mieszkanie, a starsi – przełamać samotność.

Innowacyjność programu polega na znalezieniu i połączeniu dwóch odległych na pierwszy rzut oka obszarów potrzeb. Różne style życia i brak naturalnych połączeń między starszymi lokalnymi mieszkańcami a młodymi, napływowymi studentami utrudnia im wspólne rozwiązanie swoich problemów. Wprowadzenie pośrednika pozwala dopasować możliwości i oczekiwania obu stron oraz zbudować zaufanie między nimi. W efekcie uwalnia to niewykorzystane wcześniej zasoby.

Program wystartował w 2004 r. w Porto w Portugalii (miasto, w którym mieszka ok. 70 000 studentów) i został zainicjowany przez dwie organizacje – Porto Social Foundation i Academic Federation of Porto.

Ważnym aspektem programu jest odpowiednie dopasowanie ludzi młodych i starszych. Pomaga w tym szczegółowe przesłuchanie kandydatów pod względem ich oczekiwań, zainteresowań oraz dotychczasowej historii. Brana jest także pod uwagę preferowana lokalizacja oraz wielkość mieszkania. Jednocześnie w programie kładzie się nacisk na monitorowanie jakości relacji między młodymi lokatorami i ich starszymi partnerami, m.in. poprzez regularne wizyty koordynatorów. Pomysł z niszowego projektu stał się rozpoznawalnym programem, który teraz swoim zasięgiem obejmuje także Lizbonę i Coimbrę. Objął już ponad 150 osób (seniorów i studentów).

Więcej informacji: socialinnovationexchange.org i vita.it.