Pomiń menu

Dzisiaj nie wystarczy chcieć naprawić świat – ważne, by umieć to robić sprawnie, szybko i sprytnie. Wykorzystując najlepsze możliwe środki, znajdując połączenia, których nikt wcześniej nie znalazł, zastanawiając się, jak ten sam problem można rozwiązać lepiej niż zrobili to poprzednicy, a istniejące – choć skuteczne – rozwiązania zastępować nowymi. To właśnie, w dużym uproszczeniu, kryje się pod pojęciem innowacji społecznych – chodzi po prostu o poszukiwanie jeszcze lepszych, nowatorskich rozwiązań odpowiadających na potrzeby społeczne i służących naprawie choćby małego wycinka rzeczywistości.

To, co odróżnia innowacje społeczne od innowacji innego rodzaju, to to, że społeczne są zarówno ich cele, jak i środki, które wykorzystują. Krótko mówiąc – tworzone są przez ludzi, dla ludzi i z ludźmi.

Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna

Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna w atrakcyjny i przystępny sposób tłumaczy trudne zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi. W ramach pilotażu innowacji powstał też modelowy przepis na tworzenie ilustrowanych poradników psychoedukacyjnych pomagających nie-specjalistom – pacjentom i osobom z ich otoczenia – przyswoić informacje na temat różnych zaburzeń/chorób psychicznych. »

,

Nowy model funkcjonowania hospicjum domowego na terenach wiejskich

Przetestowany na Podlasiu Nowy model hospicjum opiera się na dwóch filarach: dostosowaniu usług hospicyjnych do realnych potrzeb osób chorych na terenach wiejskich oraz na włączeniu do zespołu hospicyjnego opiekunek, które mogą wyręczać specjalistów w opiece nad chorymi oraz zapewniać pomoc wytchnieniową dla opiekunów osób chorych. »

Otwarta kuchnia miejska, czyli budowanie relacji przy wspólnym stole

Innowacja polega na uruchomieniu miejsca, gdzie osoby bezdomne, często zmagające się z zaburzeniami psychicznymi, poznają się z mieszkańcami przy wspólnym gotowaniu. »

, , ,

Powitalnik – przewodnik po rodzicielstwie

Powitalnik to narzędzie wsparcia dla rodziców, którzy otrzymują diagnozę o niepełnosprawności dziecka. Ma formę publikacji wręczanej rodzicom przez personel medyczny. Zawiera informator psychologiczny i prawny, bazę kontaktów do rodziców -przewodników z podobnym doświadczeniem, karty pracy ułatwiające komunikację między rodzicami i innymi bliskimi dziecka oraz  linki do nagrań i opisy technik umożliwiające redukcję stresu w sytuacjach kryzysowych »