Pomiń menu

Dzisiaj nie wystarczy chcieć naprawić świat – ważne, by umieć to robić sprawnie, szybko i sprytnie. Wykorzystując najlepsze możliwe środki, znajdując połączenia, których nikt wcześniej nie znalazł, zastanawiając się, jak ten sam problem można rozwiązać lepiej niż zrobili to poprzednicy, a istniejące – choć skuteczne – rozwiązania zastępować nowymi. To właśnie, w dużym uproszczeniu, kryje się pod pojęciem innowacji społecznych – chodzi po prostu o poszukiwanie jeszcze lepszych, nowatorskich rozwiązań odpowiadających na potrzeby społeczne i służących naprawie choćby małego wycinka rzeczywistości.

To, co odróżnia innowacje społeczne od innowacji innego rodzaju, to to, że społeczne są zarówno ich cele, jak i środki, które wykorzystują. Krótko mówiąc – tworzone są przez ludzi, dla ludzi i z ludźmi.

,

Lokator

Innowacja polega na łączeniu osób, które z różnych powodów potrzebują mieszkania (np. doświadczyli przemocy domowej, znajdują się w kryzysie bezdomności) ze starszymi osobami mieszkającymi samotnie i dysponującymi przestrzenią dla dodatkowej osoby. W zamian za mieszkanie lokatorzy pomagają swoim gospodarzom w codziennych czynnościach. »

,

Sztafeta pokoleń

Pomysł polega na zainicjowaniu i utrwaleniu działań, które pozwolą na połączenie potencjałów Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. Te liczne struktury, działające przy jednej organizacji, bardzo rzadko ze sobą współpracują, a dzięki nowym metodom możliwa będzie stała współpraca międzypokoleniowa i wspólne działania na rzecz osób zależnych. »