Pomiń menu

Lokator

Innowatorki:

Joanna Basińska, Anna Kwapisz i Bożena Kotowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim >>

Typ innowacji:

usługa

Odbiorcy innowacji:
  • osoby mieszkające samotnie i potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach
  • osoby potrzebujące miejsca do zamieszkania
Kto może wdrażać innowację:
  • ośrodki pomocy społecznej
  • organizacje społeczne
joanna_basinska Joanna Basińska
bozena_kotowska Bożena Kotowska
anna_kwapisz Anna Kwapisz

Opis innowacji

Osoby starsze lub osoby z niepełnosprawnościami, które mieszkają pojedynczo często dotyka problem samotności, izolacji i wykluczenia społecznego. Z wiekiem coraz trudniej im samodzielnie funkcjonować. Nierzadko zdarza się też, że takie osoby nie mają nikogo bliskiego, a pomoc wsparcie opiekuńcze ze strony ośrodków pomocy społecznej często bywa niewystarczające.

Jednocześnie możemy znaleźć wiele osób, które z różnych powodów potrzebują mieszkania (np. doświadczyli przemocy domowej, znajdują się w kryzysie bezdomności) i szukają bezpiecznego schronienia czy poprawy warunków bytowych. Problem obu grup rozwiązuje innowacja „Lokator”.

Polega ona na połączeniu osób, które posiadają co najmniej jeden wolny i wyposażony pokój, z ludźmi potrzebującymi mieszkania. W zamian za dach nad głową pomagają one swoim gospodarzom, w sposób naturalny spędzają z nimi czas i w miarę możliwości dokładają się do różnych opłat. Prowadzi to do poprawy warunków życia obu stron – lokator(ka) zyskuje bezpieczne schronienie, a osoba zależna – wsparcie w codzienne czynnościach.

Posłuchaj podcastu

Więcej informacji

 

Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z Joanną Basińską, jedną z autorek innowacji, kierownikiem Działu Pomocy Usługowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (tel. 41 276 76 57, mail: jbasinska@mopsostrowiec.pl).