Pomiń menu

Rozmowy o rozwoju innowacji, o nowych pomysłach, a także o wrażeniach, jakie niesie za sobą działalność w ramach Inkubatora pomysłów – tak wyglądało pierwsze stacjonarne spotkanie sieciujące zorganizowane dla innowatorek i innowatorów w gdyńskim UrbanLabie.

Bardzo zależało nam na tym, aby innowatorki i innowatorzy mogli się poznać, wymienić refleksjami na temat prowadzonych działań i zwyczajnie porozmawiać – mówi Zuzanna Malicka, animatorka gdyńskiego Inkubatora pomysłów. I dodaje, że było przełomowe spotkanie. – Pomijając organizowane wcześniej miksery, było to pierwsze tego typu wydarzenie, na które udało nam się zaprosić pomysłodawców i pomysłodawczynie z obu naborów. Pierwotnie planowałyśmy je na grudzień, ale przez kolejną falę pandemii konieczne było przesunięcie spotkania.

To okazało się jednak dobrym posunięciem, dzięki sprzyjającej aurze, nastroje uczestników spotkania nie zawiodły. – Rzeczywiście, spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej, miłej atmosferze. Uczestnicy szybko złapali kontakt – dodaje Anna Ratajczak, koordynatorka Inkubatora pomysłów. – Myślę, że choć spotkanie było kameralne, bo uczestniczyło w nim piętnaścioro pomysłodawców, udało się osiągnąć zamierzony cel. Każdy miał okazję do swobodnej wypowiedzi, można było wymienić się poglądami między sobą.

W trakcie wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mieli okazję pracować w grupach, wzięli także udział w grze pod nazwą „Podróż bohatera”. Choć podczas wspólnej zabawy pracowali na własnych pomysłach, mieli okazję do zastanowienia się nad swoimi celami i wartościami, nie tylko odnoszącymi się bezpośrednio do danej innowacji.

Koordynatorkom bardzo zależało na tym, żeby zafundować wam coś więcej niż tylko pracę nad konkretną innowacją. Chciały, by nie było to tylko szkolenie pogłębiające wiedzę, czy warsztat pracy nad danym pomysłem, ale raczej refleksja nad tym, na jakim etapie teraz jesteście i jak ma wyglądać wasza dalsza droga innowatora – wyjaśniała zgromadzonym prowadząca spotkanie Katarzyna Karska, będąca jednocześnie twórczynią gry.

„Podróż bohatera” jest komercjalną wersją pomysły, jaki Katarzyna Karska realizowała w 2017 roku jako jeden z czterech innowacji społecznych. – Wtedy podróż bohatera była skierowana do młodzieży z SOS Wioski Dziecięce. Model miał w bardziej skuteczny, niż do tej pory stosowane narzędzia i metody, miał wspierać młodzież w usamodzielnianiu i przybliżać do tych kluczowych wartości oraz realnego, zgodnego z ich możliwościami i potencjałem planowania przyszłości – nie tylko tej zawodowej – wyjaśniała prowadząca. – Gra jako narzędzie sprawdziła się świetnie, a ja chcę dopracować tę grę, aby można było dzięki niej pracować w zasadzie z każdą grupą i z każdym celem. Idealnie nadaje się do pracy z rolą, do pracy na relacjach. Ma formułę uniwersalną.

W trakcie wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mieli okazję pracować w grupach, wzięli także udział w grze pod nazwą „Podróż bohatera” . Spotkanie poprowadziła Katarzyna Karska/fot. Aleksandra Dylejko

Mam takie poczucie, że to spotkanie pokazało nam wszystkim, że jest duża potrzeba kolejnych podobnych wydarzeń – dodaje Zuzanna Malicka. – Myślę, że warto zauważyć, że innowatorzy mieli okazję przejść przez tę grę pół roku wcześniej i podczas naszego ostatniego spotkania okazało się, że ich cele bardzo się przez ten zmieniły. To też mogło im pomóc w obraniu właściwego w tym momencie kursu.

Inkubator pomysłów to projekt Gminy Miasta Gdynia i Fundacji Stocznia, który pomaga znaleźć, dopracować i przetestować oddolne innowacje, które mają pozytywny wpływ na życie społeczne.
Obecnie pomysłodawcy z pierwszego naboru są w trakcie testowania swoich pomysłów.

***

Projekt „Innowacje na ludzką miarę 2. Rozwój mikroinnowacji w temacie włączenia społecznego” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego Europejskiego Funduszu Społecznego.

Logo Funduszy Europejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego i Inkubatora pomysłów oraz flaga Rzeczpospolitej Polskiej